Viikon turkulainen Marjo Sjöroos

 

Mallimamma tuntee nätit plikat

”Nätei plikoi ku pairan knapei”. Näin kuvattiin turkulaisen naiskauneuden yleisyyttä vuonna miekka ja kilpi. Ihan niin kauan ei ole siitä, kun tälle ominaisuudelle tarkan silmän omannut Marjo Sjöroos perusti oman mallitoimistonsa. Takana oli omakohtaista alan kokemusta: Marjo aloitti itse mallina jo 16-vuotiaana. Fashion Team syntyi vuonna 1988 ja sitä pidetään yhä yhtenä maan johtavista alan yrityksistä. Vuoden yrittäjä -palkintokin on tälle menestyksekkäälle muotialan firmalle napsahtanut.
Mallimammaksi nimitetyn Marjon tallin kautta on vuosien varrella ponnahtanut julkisuuteen ja myös missikisojen palkintopalleille valtaisa joukko kaunottaria.
Marjo Sjöroosin silmää  uusien kykyjen löytämisessä pidetään uskomattomana. Hän on itse sanonut, että pelkkä ulkoisen olemuksen perusteella luotu mielikuva on usein väärä. Ihmistä ei pidä tuomita ennen kuin häneen on tutustunut. Rumaa ihmistä ei Marjon mukaan ole olemassa, hän inhoaa koko ruma -sanaa. Meitä kirveellä veistettyjä lohduttaa kauneuden asiantuntijan vakuutus siitä, että jokaisessa meissä on jotain kaunista.
Hengellisyyden ja kauneusbisneksen välillä ei syvästi uskonnollinen Sjöroos näe ristiriitaa. Hän toimii aktiivisesti Turun helluntaiseurakunnan jäsenenä.

Kuva: HS/Bo Stranden

 

 

Viikon turkulainen Jukka Heikkilä

  Jukka Heikkilä on jätehuollon kunkku Topinojan jätekeskuksen nurkilla taidetaan syyskuussa nautiskella kakkukahvit. Lounais-Suomen Jätehuollon toimitusjohtaja Jukka Heikkilällä tulee silloin

Lue lisää

Viikon turkulainen Heikki Pälve

Heikki Pälve on kippari Pihlmanin sukua Kun Turun kaupunginvaltuusto kokoontui järjestäytymisistuntoonsa, ei  Heikki Pälve enää istunut tutulla paikallaan. Hän kuuluu

Lue lisää

Viikon turkulainen Kalervo Väänänen

  Saaristomeri pelastuu Väänäsen opein Turun yliopiston rehtorina  kymnmenvuotisen uran tehnyt Kalervo Väänänen ei ole jäänyt lepäämään laakereillaan eläköitymisensä jälkeen.

Lue lisää


Näytä kaikki yritykset