Kuva: Heikki Junnila
Sinisuohaukka
Tuntomerkit: Liitelee matalalla siivet loivassa v-asennossa kuten ruskosuohaukka mutta on sirompi ja väritykseltään siniharmaan valkoinen. Siivenkärjet leveälti mustat ja myös siipien takareuna sekä pää tummemman siniharmaa kuin puhtaanvaalealla arosuohaukalla. Niittysuohaukkakoiraan siivessä olevet mustat juovat puuttuvat. Huom: viisi selvästi erottuvaa käsisulkaa.
Pesintä: Hakkuuaukoilla, rämeillä, kosteikoissa ja rehevillä järvillä. Pesä maassa. 4–6 munaa, joita naaras hautoo 29–31 päivää.
Levinneisyys: Soilla viihtyvä laji. Tavataan pesivänä lähes koko maassa, mutta yleisin Pohjanmaalla ja Perämeren pohjukassa, Keski-Suomessa sekä Pohjois-Karjalassa.
Ravinto: Pikkujyrsijät ja pienet laululinnut.
Muutto: Talvehtii Keski- ja Etelä-Euroopassa, josta saapuu Suomeen keväällä maalis–toukokuussa. Syysmuutto elokuun alkupuolelta aina marraskuulle saakka.
Uhanalaisuus: Vaarantunut, kanta taantunut. Pesimäkanta alle 2000 yksilöä.
Lähde: Suomenluonto.fi
Viikon luontokuva Supikoira

Kuva: Heikki Junnila Supikoira (Nyctereutes procyonoides) on alun perin Itä-Aasiasta kotoisin oleva pienikokoinen ja pitkäkarvainen koiraeläinlaji. Suomeen se on vaeltanut
Viikon luontokuva -Orava

Kuva: Heikki Junnila Orava (Sciurus vulgaris) on jyrsijöiden lahkoon kuuluva nisäkäslaji. Oravaa esiintyy Euraasian pohjoisosien metsissä ja suurimmassa osassa Eurooppaa.
Viikon luontokuva Isokoskelo

Kuva: Heikki Junnila Isokoskelo (Mergus merganser) on iso vesilintu, joka muistuttaa ruumiinmuodoltaan vähän silkkiuikkua. Isokoskelolla on uikkumainen mustavalkea vartalo, pitkähkö
Viikon luontokuva -Merihanhi

Kuva: Heikki Junnila Merihanhi on suurikokoinen harmahtava hanhi, jolla on iso pää ja kolmiomainen aprikoosinvärinen nokka. Koivet ovat vaaleanpunaiset. Siiven
Viikon luontokuva -Pajusirkku

Kuva: Heikki Junnila Pajusirkku (Schoeniclus schoeniclus) on sirkkujen sukuun kuuluva pieni, rannoilla elävä varpuslintu. Pajusirkun pituus on 14–16 cm ja
Viikon luontokuva -Hömötiainen

Kuva: Heikki Junnila Laji oli pitkään Suomessa runsaslukuisimpien lintujen joukossa. 2000-luvulla hömötiainen on taantunut Suomessa ensin vuonna 2015 vaarantuneeksi ja