Tavallisesti aluksia saapuu Turkuun kesän aikana kymmenkunta kappaletta. Nyt niitä on tulossa ainakin 21.
Ulkomaisia risteilyaluksia saapuu Turkuun ensi kesänä tavallista enemmän. Yleensä Turkuun tulee kesän aikana noin kymmenen risteilyalusta, mutta nyt niitä odotetaan saapuvan 21.
Alusten saapumisen taustalla on sota Ukrainassa ja Venäjää vastaan asetetut talouspakotteet. Yleensä laivat ovat matkustaneet Pietariin, mutta nyt laivat ovat jäämässä Suomeen.
Ensimmäinen kansainvälinen risteilyalus on ensimmäistä kertaa Turkuun saapuva Le Champlain, joka saapuu Turkuun 3. toukokuuta.
Yle: Eino kossila
Avainsanat: #kesä
Ehkä tämä on sinun kesäsi. Tervetuloa Pitkäkarille
Teksti: Petri Hyrsky Haaveiletko veneilystä Turun saaristossa, kaipaatko rentoa sunnuntaitekemistä merellisissä maisemissa vai haluatko vain tulla nauttimaan hyvästä ruoasta ja
Mitä Varsinais-Suomessa tapahtui 50 vuotta sitten?
Kesällä 1976 Varsinais-Suomi eli vahvaa kasvun aikaa. Telakat kävivät kuumina ja kesä tarkoitti markkinoita, tanssilavoja sekä saariston vilkkainta matkailukautta.
Heinäkuun kauneus näkyy nyt kaikkialla Varsinais-Suomessa
Heinäkuun ensimmäinen täysi viikko on käynnistynyt Varsinais-Suomessa aidon kesän merkeissä. Pellot vihertävät, torit täyttyvät tuoreista marjoista ja vihanneksista, veneitä lasketaan
”Kun koivut koristivat portit ja ihmiset kokoontuivat yhteen Varsinais-Suomessa”
Koivuja ovella, kukkia tyynyn alla, veneitä täynnä rantoja ja kokkojen loimu yli hiljaisen meren. Ennen juhannus ei ollut vain
Kesäinen lauantai – tekemistä ja elämyksiä 13.6.
Kesäpäivän paras ohjelma voi olla yksinkertainen Kaikkeen ei tarvitse ostaa lippua tai suunnitella tarkkaa aikataulua. Joskus paras kesäpäivä syntyy
Ensin uni, sitten unelmat – Maslow’n tarvehierarkia hyvinvoinnin perustana
https://www.facebook.com/photo?fbid=122101403739353090&set=a.122094165771353090