Hyvi uutissi -Hianosti toimittu sinä auttajaritari

 

Tää kirjotus oli lukijalta Turun Sanomis.

Kiitos sinulle, joka puolustit tytärtäni humalaista vastaan linja-autossa

Iso kiitos sinulle miesmatkustaja bussissa numero 221 maanantai-iltana noin kello 18.30. Humalainen mies ahdisteli 13-vuotiasta tytärtäni, joka matkusti yksin bussissa treeneistä kotiin. Tyttö alkoi itkeä humalaisen puheista, pelkäsi, eikä tiennyt mitä tehdä.

Sinä siirryit takapenkiltä tytön lähelle istumaan, laitoit humalaisen aisoihin ja otit tilanteen haltuun.

Tyttö pääsi turvallisesti kotiin, mutta niin pois tolaltaan oli, että itki kovasti vielä kotiin päästyään. Kiitos sinulle, kun puutuit tilanteeseen etkä kääntynyt pois. En käänny minäkään, kun tulee vuoroni puolustaa.

Yrityskyläs – Eve the Creator

Ulvilasta Australian kautta Liedon perälle. Tapaan Eveliina Sillanpään, kotoisasti Even, konttorissaan Turun keskustassa. Konttori on yhteistyötila, jossa toimii myös muita

Lue lisää


Näytä kaikki yritykset