Sano se suomeksi -elokuvan tuhtisti maskeerattua tekijäjoukkoa vuonna 1932. Takana keskellä Yrjö Norta kameransa takana. Näyttelijöistä tunnistetaan vasemmalla istuva Edvin Laine, josta Nortan tavoin tuli myöhemmin ohjaajasuuruus.
Norta toi äänen eläviin kuviin
Turku on kohtalaisen vilkas elokuvakaupunki. Viikon turkulaiseksi valikoitui tällä kertaa alan varsinainen pioneeri, mies, joka toi äänen filmiin.
Yrjö Norta perusti 100 vuotta sitten kahden toverinsa kanssa Turkuun Lahyn -filmin. joka teki kaksi pitkää elokuvaa. Niistä toinen, vuonna 1931 ilmestynyt Sano se suomeksi on historiallinen: ensimmäinen Suomessa julkaistu äänielokuva. Äänijärjestelmä, jonka Norta kehitti, oli käytössä aina jatkosodan vuosiin saakka.
Ohjaajana Norta toimi sekä Suomen Filmiteollisuudessa että Fenno-filmissä. Sellaiset aikansa suosikit kuin Lapatossu ja sotilasfarssi Rykmentin murheenkryyni ovat hauskemmasta päästä, juhlavampi on Runebergista kertova Runon kuningas ja muuttolintu. Kaikkiaan Norta ohjasi tai tuotti liki 40 elokuvaa.
Norta eli 84 -vuotiaaksi ja teki töitä vielä ikämiehenäkin. Vuonna 1973 julkaistu Nortan käsikirjoittama ja kuvaama, Teuvo Tulion ohjaama Sensuela jäi hänen viimeiseksi työkseen. Eroottinen teos on sikäli merkityksellinen, että se oli ensimmäinen alle 18-vuotiailta kielletty kotimainen leffa. Sen lisäksi Sensuelaa on usein pidetty huonoimpana koskaan tehtynä suomalaisena elokuvana: se on yhä camp-huumorin ystävien suosiossa. Miespääosaa, saksalaista lentäjää, esittää tuttu turkulainen Mauriz ”Suomen Donovan” Åkerman.
Avainsanat: #historia
Viikon turkulainen Jukka Hyönä
Hyönä tietää, mitä lukiessa tapahtuu Lukeminen saattaa tuntua tavanomaiselta toiminnalta, mutta kun sukeltaa hieman syvemmälle lukemisprosessiin, avautuu kiehtovia näköaloja.
Viikon turkulainen Alisa Launonen
Alisa on nopea, kestävä ja voimakas. Toistaiseksi nuorimmaksi Viikon turkulainen -sarjassa esitellyksi henkilöksi pääsee tällä viikolla naantalilainen. Pätevöitymisen turkulaiseksi
Viikon turkulainen Car Göran ”Calle” Hagström
Calle Hagströmilla on surun vuosi Kauppaneuvos Car Göran ”Calle” Hagströmillä on ollut surullinen kevätkesä. Pitkän uran useiden menestyneiden yritysten
Viikon turkulainen Sven Olof Hassel
Hassel on peltipoliisien isä Majakkarannan kauniista kerrostaloasunnostaan katselee Pitkäsalmelle eläkeläispoliisi, jolla on kerrottavanaan tarina jos toinenkin. Komisario Sven Olof
Viikon turkulainen Markku Haapio
Markku on seuramies Toimittaja ja tietokirjailija Markku Haapio on puuhapetteri ja sammumaton seuramies. Hänen aktiivisuutensa oin suoraan tai välillisesti
Viikon turkulainen Mika Lamppu
Mika on sivistynyt pillimies Jalkapallon ystäville on alkamassa yövalvontakuukausi, kun Amerikassa pelattavat MM-kisat tällä viikolla käynnistyvät. Sitä ei tiedä,