Viikon turkulainen Tim Meyer

 

Meyer polkee varvilta varville

Aurajoella tehtiin laivoja 250 vuotta ja vanhat turkulaiset tietävät yhä, kumpi puoli joesta on varvin puoli. Näissä maisemissa asuu Turun telakan nykyinen johtaja, Meyerin perheyrityksen vesa Tim Meyer, joka kesäisin pyöräilee työmatkansa nykyiselle varville Pernoon, jossa on sielläkin rakennettu merten kuningattaria jo yli kolme vuosikymmentä.

Meyerien juuret ovat ”Saksan Venetsiassa”, kanavien halkomassa Papenburgissa, mutta Tim ei epäröinyt hetkeäkään Turkuun muuttoa perheineen otettuaan vetovastuun Turun telakasta veljensä Janin jälkeen neljä ja puoli vuotta sitten. Eskari-ikää lähestyvä tytär pudottekee jo sujuvaa Turun murretta ja Timiltäkin onnistuu suomenkielinen rohkaisupuhe levyhallissa, vaikka telakan virallinen työkieli on englanti. Niin on kätevintä, sillä työpaikalla puhutaan kaikkiaan noin 50 eri kieltä.

Turku on tarjonnut luonnonrauhasta nauttivalle telakkajohtajalle elämyksiä. Savojärven kierto Kurjenrahkan kansallispuistossa on pitänyt näyttää monelle saksalaisystävälle.

Meyerillä on ollut viime vuosina  vaikeuksia Saksassa ja Turussa ehdittiin jo pelätä, että viime vuosikymmeniltä niin tuttu telakka-ahdinko leviäisi tännekin. Täysi tilauskirja ja kyky pitää kulut kurissa suomalaisen osaamisen avulla takasivat sen, että Turun laivanrakennus jatkuu kohti telakan 300 -vuotsjuhlaa, joka tulee vastaan vuonna 2037.

Avainsanat: #kesä

Viikon turkulainen Kari Kantalainen

  Kantalainen kannustaa kokoontumaan Eläkeläisväestön mielestä pahimmat pelot ovat oma tai läheisen sairastuminen ja suurimmat harmit ikäsyrjintä ja digitalisaation rattailta

Lue lisää

Viikon turkulainen Aino Suni

Elokuun alussa Aino Suni näytti vauhtivahvuuttaan Turussa voittamalla Tilastocupin  800 metin juoksun, omalla enmnätyksellään taas, tietysti.   Aino etenee ihmevauhtia

Lue lisää


Näytä kaikki yritykset