Viikon turkulainen Sakari Alhopuro

 

Jäniksen rääkäisy teki Alhopurosta luonnonkuvaajan

Jänis, johon haulikon panos osui, päästi tuskaisan huudon, kuin lapsen rääkäisyn. Metsästyksestä innostunut Sakari Alhopuro järkyttyi. Hän päätti siinä paikassa, että ei enää lähesty eläintä ase kädessä. Kameralla hän sen sijaan on tähdännyt kaikenkokoisia luontokappaleita sitäkin innokkaammin.

Elämän suojeluun Sakari Alhopuroa sitoo lääkärinvalakin. Tampereella syntynyt ja Helsingissä koulutiensä aloittanut Alhopuro valmistui lääkäriksi Turun yliopistosta ja perusti vuonna 1973  yhdessä Kari Aitasalon kanssa yksityisen Puutarhakadun lääkäriaseman. Se tuli kaikkien turkulaisten tuntemaksi viimeistään kymmenen vuotta myöhemmin, kun yritys muutti Humalistonkadulle ja otti nimekseen Lääkäriasema Pulssi. Pulssi kasvoi Suomen suurimmaksi  yksityiseksi lääkäriasemaksi ja sairaalaksi. Parhaimmilaan yrityksessä työskenteli yli 500 ihmistä.

Lääkintöneuvoksen arvon saavuttaneen miehen  elämäntyö myytiin vuonna 2011 Terveystalolle ja Alhopurosta tuli varakas mesenaatti. Yrityskaupan vuonna hän oli Suomen toiseksi suurituloisin henkilö. Varoja on sittemmin käytetty monin tavoin Turun ja turkulaisten hyvinvoinnin hyväksi. Sakari Alhopuron säätiö on tehnyt suurlahjoituksia lääketieteen
ja kauppatieteen hyväksi. Yksi Alhopuron lahjoituksista hivelee turkulaisten silmää kevään tullen, kun hänen Aurajoen rannalle lahjoittamansa kirsikkapuut puhkeavat kukkaan.

Valokuvauksesta Alhopuro kiinnostui jo kymmenvuotiaana saatuaan isältään Amerikan-tuliaisena oman kameran. Alussa kuvattu kohtaaminen jänispolon kanssa teki hänestä intohimoisen luonnonvalokuvaajan 40 vuotta sitten. Opettajana toimi muun muassa alan legenda Hannu Hautala.

Kuva: Sakari Alhopuron säätiö

Ulla Korpelan monta elämää

  Äskettäin vähän isompia syntäreitään juhlineella Ulla Korpelalla on ollut monipolvinen elämä. Kotiseutu on vaihdellut ympäri maata pohjamaalta Savoon, Karjalaan,

Lue lisää

Viikon turkulainen Jukka Hyönä

  Hyönä tietää,  mitä lukiessa tapahtuu Lukeminen saattaa tuntua tavanomaiselta toiminnalta, mutta kun sukeltaa hieman syvemmälle lukemisprosessiin, avautuu kiehtovia näköaloja.

Lue lisää

Viikon turkulainen Alisa Launonen

  Alisa on nopea, kestävä ja voimakas. Toistaiseksi nuorimmaksi Viikon turkulainen -sarjassa esitellyksi henkilöksi pääsee tällä viikolla naantalilainen. Pätevöitymisen turkulaiseksi

Lue lisää


Näytä kaikki yritykset