Viikon turkulainen Niko Salomaa

 

Niko antaa tuulen viedä

Lisääntyvä keväinen valo saa purhehtijat jo haaveksimaan hetkestä, jolloin he voivat leväyttää kiitolakanansa tuuleen ja antaa veden kohista paatin kokassa.

Turun Pursiseuran  Niko Salomaa on  yksi maanosamme parhaista parapurhjehtijoista ja kaksinkertainen paralympialaiskävijä. Nikolle oli suuri pettymys. kun komitea pudotti purjehduksen pois seuraavista kisoista. Hän ei antanut päätöksen masentaa, vaan ajatteli, että mitäs, purjehditaan sitten yleisessä sarjassa. Siinä hän onkin pärjännyt aivan mukiinmenevästi. Tavoite on MM regatassa, joka purjehditaan Italian Gardajärvellä ensi syksynä.

Nikon luokan, 2.4mR -purjeveneet,  tunnistaa siitä, että niissä kippari makaa veneen pohjalla selällään niin, että ainoastaan pää näkyy laidan yli. ”Kakkosnelonen” ei vaadi juurikaan fyysisiä ominaisuuksia purjehtijalta, taktiikka ja purjehdustaito  ovat tärkeämpiää. Vene sopii juuri tästä syystä sekä  kokeneille kilpapurjehtijoille että vammaispurjehtoille.

Purjehtijalle sopii hyvin, että Niko on kesän lapsi. Hän täyttää juhannuksena 37 vuotta, mikä ei purjehtijalle ole vielä ikä eikä mikään.

Avainsanat: #kesä #syksy

Viikon turkulainen Liston

  Liston kuului katukuvaan Paikallisessa lehdessä on taitettu peistä siitä, miten Turun ”uudella” kauppatorilla on rauhatonta. Kiveysten reunoilla notkuvat päihteiden

Lue lisää

Nunnakatu avautuu kesään

Café Elephanten avasi ovensa vuonna 2023 Taiteen talon ainutlaatuisessa ympäristössä. Kahvilan nimi juontaa juurensa alueen historiallisesta korttelista, joka tunnetaan nimellä

Lue lisää

Viikon turkulainen Piia Elo

  Putin pilasi Piian urasuunnitelmat? Piia Elo on toiminut kolmen vuoden ajan Turun apulaispormestarina, mutta hänen näkyvyytensä julkisuudessa on ollut

Lue lisää

Viikon turkulainen Mantu

  Mantulla tulee tyrneä olo Marja-Leena Viljanen on yksi niistä turkulaisista, jonka kaikki tuntevat etunimeltä. Tässä tapauksessa lempinimeltä, joka on

Lue lisää


Näytä kaikki yritykset