Kijk oli Suomen ensimmäinen vuorineuvos
Turkulaiset vuorineuvokset ovat olleet suuria persoonallisuuksia. Kaikkien muistamien Irja Ketosen, Armas Puolimatkan ja Veli Arvosen ensimmäistä edeltäjää harvoin mainitaan. Häntä voi käydä treffaamassa tuomiokirkossa.
Suomen ensimmäinen vuorineuvos Johan Jacob Kijk syntyi vuonna 1706 Tukholmassa vaatimattomiin oloihin, jäi nuorena orvoksi ja muutti murrosikäisenä Turkuun, missä pääsi puotiapulaiseksi Scheelen vaatekauppaan. Kun kauppias Scheele kuoli, sai Johan Jacob liikkeen hoitoonsa. Siitä alkoi hengästyttävän aikaansaapa liikemiesura. Kijk ryhtyi laivanvarustajaksi, perusti Suomen ensimmäisen tupakkatehtaan ja laajensi liiketoimia sahateollisuuteen ja eteni ruukinpatruunaksi Teijolla ja Kirjakkalassa. Kiskon Orijärven kuparikaivos liittyi myöhemmin konserniin, samoin Turun Nummenpakalle perustettu tiilitehdas.
Vuonna 1763 kuningas Aadolf Fredrik myönsi Kijkille vuorineuvoksen arvonimen. Hänestä tuli ensimmäinen tuota arvonimeä kantava suomalainen. Talouselämä-lehden äskettäin listatessa Suomen talouselämän merkittävimpiä vaikuttajia kautta aikojen, pääsi Kijk kirkkaasti mukaan luetteloon.
Kun aika jätti tarmonpesästä, hänet haudattiin Perniön kirkkoon, mutta siirrettiin pian Turkuun, koska hän oli ostanut itselleen ja perheelleen hautapaikan tuomiokirkosta. Sarkofagi löytyy tuomiokirkon vasemmanpuoleisella seinällä olevasta Pyhän Johanneksen kappelista, joka on koristeltu monin neitsyt Mariaan liittyvin symbolein.
Avainsanat: #kirkko
Viikon Turkulainen Reima Nurmikko
Kuva: Turun Seutusanomat/Janica Vilen Reima Nurmikko on haahkojen emo Helsingissä jo 75 vuotta sitten syntynyt, mutta Turun piirustuskoulun kautta 1970
Viikon turkulainen Jenna Saario
Kultahattu Jenna Saario Siinä, missä jäällä kiekkoileva TPS on viime vuosina rämpinyt, on salien parketeilla säihkytty. ja legendoja syntynyt.
Viikon turkulainen Ville Viitanen
Ville Viitasen juhlaseminaari Meri-Karinassa oli onnistunut tilaisuus. Se sai päivänsankarin ilmeen muikeaksi. Viisikymppisellä Villellä on omat saappaat Kun Ville
Viikon turkulainen Panu Routila
Patrian pomolla on viininenääkin Turussa syntynyt ja Turun kauppakorkekoulussa maisterinpaperinsa suorittanut Turun kauppakamarin hallituksen puheenjohtaja Panu Routila kelpaa vallan
Viikon turkulainen Heino Nyyssönen
Heino tuntee muuttuvan Unkarin Valtio-opin yliopistolehtori, politiikantutkija ja tietokirjailija Heino Nyyssönen on ollut viime päivinä suosittu asiantuntinja mediassa eikä
Viikon turkulainen Kaarle Knuutinpoika
Kaarle ei paljon uida ehtinyt Turku oli Kaarle Knuutinpojalle tärkeä paikka, vaikka tuskin hän täällä paljon uida polskutteli. Onhan