Tarvitsetko hinausapua 24/7?
Harkka-yhtiöt on vuonna 2000 perustettu täydenpalvelun hinausliike, kattaen koko pyöräkaluston. Veljekset Esa ja Tomi Harkka ostivat Autohinaus Gröndahlin koko kaluston vuonna 2000 ja samalla nimeksi tuli Harkka-yhtiöt Oy. Veljekset Esa ja Tomi Harkka ovat olleet alalla jo 1990 alkaen, tehden töitä edelliselle yrittäjälle sekä omalla kalustollaan.
Tänäpäivänä yritys työllistää Esan ja Tomin lisäksi kahdeksan vakinaista hinausautonkuljettajaa sekä kaksi asentajaa korjaamollamme. Iltaisin ja viikonloppuisin työllistyy lisäksi vielä useampi apumies.
Harkka-yhtiöiden ja Katsastus Turku AD:n tavoite on tukea kestävää kehitystä ja pyrkiä toiminnallaan edistämään ympäristön tilaa.
Yritystemme tehtävänä on edistää liikenneturvallisuutta ja pienentää ajoneuvoista aiheutuvia ympäristöhaittoja. Myös romuautojen vastaanotolla sekä asianmukaisella kierrätyksellä pienennämme ympäristölle aiheutuvaa kuormitusta. Pyrimme opastamaan myös asiakkaitamme ympäristöystävällisempään autoiluun. Tärkeimpiä tavoitteitamme ympäristön suojelussa ovat energian kulutuksen, jätemäärien ja päästöjen vähentäminen. Sitoudumme ympäristöohjelmassamme jatkuvaan kehitykseen ja tulosten parantamiseen. Kertovat Esa ja Tomi Harkka.
Toimimme ympäristön pilaantumista ehkäisevästi säädösten, viranomaismääräysten sekä muiden sidosryhmien vaatimusten mukaisesti. Pyrimme ympäristötoiminnassamme avoimuuteen kaikkien sisäisten- ja ulkoisten sidosryhmien kanssa.
Ympäristöystävällisen palvelutoimintansa lisäksi yritys on oma-aloitteisesti parantanut omien, sisäisten ympäristöasioidensa hallintaa yli lakivelvoitteiden. Yrityksessä pyritään esimerkiksi järkiperäistämään omaa liikennettä mahdollisimman pitkälle asianmukaisilla kalustovalinnoilla, lyhyimmän reitin etsivällä ajonavigaattorilla ja taloudellisella ajotavalla. Lasikuulilla toimiva pesulaite ja kuumavesipesurit korvaavat puolestaan liuottimien käyttöä.
Harkalla on myös ISO 9001 ja ISO 14001 laatu- ja ympäristösertifikaatit
Tallentamalla numeron omaan puhelimeen on apu aina saatavissa 24H 02 2395110
https://www.hinauspalveluturku.fi/autohinaus.html
Turun nuorisotyö täyttää 80 vuotta – nuorissa on kaupungin tulevaisuus
Kuvateksti: Nuorten ystävyys, yhteisöllisyys ja tulevaisuudenusko ovat olleet Turun nuorisotyön keskiössä jo 80 vuoden ajan. Kuvituskuva. Turussa juhlitaan tänä
”Olin reissussa yksin vaan en yksinäinen”
Kaija ja Pekka ovat löytäneet Ritvan matkoilta kiinnostavia kohteita, uusia ystäviä ja huolenpitoa, jonka muistaa vielä kotiin palattuakin. Miksi valitsitte
Voita päivä Kädentaito 2026 messuille
Nyt kaikki kädentaitajat huomio Arvomme kaksi kahden hengen messupakettia. Voittajana voit ottaa ystäväsikin mukaan Tampereelle 13.11. Osallistut kisaan tykkäämällä ja
Viikon turkulainen Toivo T. Salmi
Professori Toivo T. Salmi on edelläkävijä. Vuonna 1969 lääkäriksi valmistuneesta ja 1974 tohtoriksi väitelleestä Salmesta tuli yksi ensimmäisistä lasten
Mitä minun autoni pitää elämässäni tehdä?
Teksti: Petri Hyrsky Mihin Varsinais-suomalainen käyttää autoa vuonna 2026? Auto vie töihin, kauppaan, mökille, harrastuksiin ja joskus meren yli
Osallistu ja voita unelmaillallinen
Klikkaa linkkiä Facebookkiin https://www.facebook.com/photo/?fbid=1570193824905085&set=a.659858589271951