Ukrainan passilla voi matkustaa Turun seudun joukkoliikenne Fölissä ilman bussilippua 9.3. alkaen. Föli haluaa osoittaa tukensa ukrainalaisille, jotka joutuvat jättämään kotinsa sodan vuoksi ja samalla sujuvoittaa heidän liikkumistaan Turun kaupunkiseudulla.
Voimassa olevalla Ukrainan passilla voi matkustaa Turun seudun joukkoliikenteessä keskiviikosta 9.3. alkaen 30.4. asti. Passia näyttävä matkustaja ei tarvitse muuta lippua. Myös poliisin, rajatarkastusviranomaisen tai Maahanmuuttoviraston (Migri) myöntämällä passin haltuunottotodistuksella pääsee matkustamaan. Todistuksessa on viranomaisen myöntämä leima ja kuva passikopiosta.
– Haluamme tällä käytännöllä tukea ukrainalaisia, jotka joutuvat lähtemään sotaa pakoon ja jättämään kotinsa, joukkoliikennepalvelujohtaja Sirpa Korte kertoo.
Lisätietoa:
joukkoliikennepalvelujohtaja Sirpa Korte, sirpa.korte@turku.fi , puh. 044 90 75 121
Turku, Kaarina, Raisio, Naantali, Lieto ja Rusko muodostavat yhtenäisen joukkoliikennealueen, Turun seudun joukkoliikenne Fölin.
Avainsanat: #Kaarina #Lieto #Naantali #Raisio
O oma ittes vaan
https://www.facebook.com/uutissiturust/ Klikkaa Voimalaan tästä
Tuomas Myllykoski – Kun asiat hoidetaan maaliin asti
Asuntokauppa on usein yksi elämän suurimmista päätöksistä. Silloin tarvitaan välittäjä, joka ei jää pohtimaan sivusta, vaan tarttuu toimeen. Turun
Voimala
https://www.facebook.com/profile.php?id=61590592702217
30.5.2026
3 merkkiä siitä, että tarvitset lepoa
https://www.facebook.com/profile.php?id=61590592702217 1. Ärsyynnyt tavallista helpommin 2. Lepokaan ei enää tunnu palauttavan 3. Ilo katoaa asioista, joista ennen nautit
Kun elämä mahtui kahteen muovikassiin
Turkulainen Ville Mäkilä rakentaa palvelua, jossa lahjoittaminen tehdään helpoksi ja osaksi tavallista arkea. Hänen perustamassaan Auttamisesta Arkea -palvelussa yritys tai