Onko nappi löysällä, repsottaako vetoketju? Ompelujamit x 100 -tapahtumassa tarjoamme sadalle turkulaiselle tunnin verran henkilökohtaista opastusta vaatteiden korjaamiseen ja tuunaamiseen. Voit korjata omia vaatteita, paikata rikkinäisiä neuleita ja virkkuita sekä kokeilla perinnekäsitöitä.
Museokeskuksen Kansalaistilassa Turun keskustassa käytössäsi ovat koneet, langat ja poistotekstiilimateriaalit. Ompelussa sinua auttavat ammattitaitoiset ohjaajat. Ompelua voit opastuksen jälkeen jatkaa niin kauan kuin tarvitset. Omien paikkausprojektien uupuessa voi työskennellä ”hikipajassa”, jossa maksetaan bangladeshilaista tuntipalkkaa. Ompelujameissa jaetaan lisäksi tietoa Turun ompelupalveluista, ja kävijöiden kiinnostuksen mukaan heitä ohjataan eteenpäin myös muihin käsityötaitojen kehittämistä tarjoaviin palveluihin
Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH:n) tavoitteena on kehittää tekstiilien uudelleenkäyttöä ja kierrätystä. Tapahtumalla halutaan herättää vaatehuoltoon liittyvä osaaminen jälleen henkiin ja tehdä korjaamisesta taas arkinen askare. Tapahtuma on kaikille avoin ja maksuton.
Storm Motor järjestää samassa tilassa käytettyjen prätkäkamojen muodonmuutoskilpailun, jossa kilpailijat pääsevät suunnittelemaan asujen ja kypärien materiaaleista uutta. Left Oversin roskamuotoilukollektiivi järjestää lauantaisin Ompelujameissa neulegraffitityöpajaa, jossa valmistetaan yhdessä teosta kevään Knit´n´Tag -tapahtumaan. Tervetuloa mukaan!
Aikataulu
Ompelujamit Forumin kauppakeskuksen Kansalaistilassa 28.2.-18.3.2017
ti–ke klo 10–16
to–la klo 11–18
Lisätietoja: Sini Ilmonen, puh. 040 867 0139 tai sini.ilmonen(at)lsjh.fi
Ompelujamit järjestää: Lounais-Suomen Jätehuolto.
Turun museokeskus tarjoaa tilan veloituksetta yhteistyötahojen käyttöön. Svenska Kulturfonden tukee kansalaistilatoimintaa ja Turun AMK tarjoaa jameissa käytettävät koneet.
http://kalenteri.turku.fi/events/tapahtuma/ti-02142017-1000-kansalaistila-kaikille-avoin-pop-tila
Ompelujamit-tapahtuma: https://www.facebook.com/events/1842727579273870/
Knit’n’Tag-tapahtuma: https://www.facebook.com/events/621222138056811/
Avainsanat: #jätehuolto
Viikon luontokuva -Käki
Kuva: Heikki Junnila Käki elää kaikenlaisissa metsissä, viljelysalueilla, vuoristomaisemissa ja rannikon nummilla. Sitä esiintyy myös tunturikoivikoissa sekä peltojen ja soiden
Kevät herättää luonnon – ja allergiat
Monelle kevät tarkoittaa valoa, lintujen laulua ja luonnon heräämistä. Samalla se tuo mukanaan myös siitepölykauden, joka voi näkyä väsymyksenä, aivasteluna,
Varsinais-Suomessa helatorstai oli myös merkki kevään taittumisesta kohti kesää.
Saaristossa veneet vesille Varsinais-Suomen saaristossa helatorstai merkitsi usein veneilykauden alkua. Talven jälkeen veneitä kunnostettiin ja ensimmäiset pidemmät kalastus- ja
Muista äitienpäivä!
Pieni muistutus meille miehille ja lapsille. Äitienpäivä ei kaipaa suuria juhlia tai ihmeellisiä lahjoja. Usein tärkeintä on, että muistetaan.
Startours 40 vuotta. Kaikki alkoi Ritvan Matkoista
Startours 40 vuotta – Ritva Anttilan elämäntyö matkailun parissa Raisiolainen matkatoimisto Star Tours Oy juhlii upeaa 40 vuoden taivaltaan. Tarina
Kauniin kevätpäivän kohteita Turun seudulla
Kauniina kevätpäivänä Turun seudulla nämä viisi toimivat hyvin: Kävely Aurajoen varrellaLähde vaikka Turun tuomiokirkolta kohti Turun linnaa. Keväällä jokiranta herää eloon: