Korkeasaaren eläintarhan karhut ovat vetäytyneet talviunille. Kuva: Mari Lehmonen / Korkeasaari
Karhut pärjäävät talven yli syksyn aikana kerrytetyn rasvavaraston turvin.
Korkeasaaren eläintarhan karhut ovat vetäytyneet talviunille. Karhut ovat kerryttäneet rasvavarastojaan syksyn mittaan, joten ne voivat nukkua usean kuukauden ajan, tiedottaa eläintarha.
Eläintarhan karhulinnassa asuvat 21- ja 16-vuotiaat naaraskarhut ovat viettäneet viime viikot pääasiallisesti talvipesässä.
Korkeasaaren eläintenhoitajat ovat keventäneet karhujen ravintoa sitä mukaa kuin niiden ruokahalu on hiipunut. Karhut ovat syöneet viime päivinä enää vain salaattia, omenaa ja porkkanaa.
Eläintarhan karhut ovat suosineet puuhaketta tämän talven pesämateriaalina. Karhut ovat pehmittäneet nukkumapaikkoja esimerkiksi jäkälillä, risuilla sekä männyn ja kuusen oksilla.
Karhujen talviunet keskeytyivät viime vuonna jo jouluna rikkoutuneen vesiputken vuoksi. Nyt karhut jättivät viime vuoden epäonnisen pesäkopin kokonaan käyttämättä, eläintarha kertoo.
Tavallisesti Korkeasaaren karhut ovat heräilleet talviuniltaan helmikuussa.
NO NYT ON ARVONTA!

Osallistu ja klikkaa facebookkiin https://www.facebook.com/photo?fbid=1278133614111109&set=pcb.1278135807444223
Uutissi Turust 15.9 -ei virallissi mut torellissi

Uutissi Turust. Uutiskondorikotkana Vähä Heikkilä morjens. ooo Turkulaiset on erelläkävijöi mones asias. Nyt esimerkiks on ratkastu et kummottos voiraan
Ei kukka jaksais vähä appu anta

Ole mukana Lähilauantaissa! Pidetään lähiyritykset ja -palvelut hengissä!

Ole mukana Lähilauantaissa! Mikä Lähilauantai? Päivä, jolloin ostetaan lähialueen pk-yrityksistä ja tuetaan paikallisia oman kylän palveluita. Vedä siis 6.9. ostohousut
Dragonmelonta tuo yritykset sekä yhdistykset tekemään yhdessä hyvää

Kuva: Rabbit Visuals Oy Turun Yrittäjät ry järjestää Dragonmelonta-yleisötapahtuman 5.9.2025 yhteistyössä Raisio-Naantalin ja Airiston nuorkauppakamarien kanssa. Dragonmelonta on hyvänmielen
Hyvä muistaa tänäänkin
