Tapani tuntee leffat
Kun suuret ikäluokat neljä vuosikymmentä sitten lukivat elokuva-arvosteluja Turun Sanomista, he etsivät sellaisa filmejä, joille Tapani Maskula oli antanut vain yhden tähden. Se oli kuulemma varma merkki siitä, että kyseessä oli katsomsen arvoinen raina.
Vitsi on vanhentunut mutta kertoo siitä, että niin sanotun suuren yleisön maku ja elokuvaa taiteena ymmärtävän kriitikon näkemys eivät ollenlaan aina kohtaa. Tapani Maskulalta ei Uunolle eikä Jameds Bondille tähtiä herunut, mutta kansa täytti katsomot.
Vuonna 1941 syntyneen Tapani Maskulan laajaa perehtyneisyyttä elokuvaan ei kukaan tohdi kiistää. Hän on yksi Suomen pitkäaikaisimmista elokuvakriitikoista, ja kirjoittanut eloukuvista yhtäjaksoisesti vuodesta 1960 asti. Maskula jäi eläkkeelle 2013 mutta vieläkin hänen arvioitaan vilahtaa muun muassa twitterissä eli Äksässä. Maskulan nuoruuteen kuului Turun elokuvakerho, jonka johtokuntaan hän pääsi jo 16 -vuotiaana. Hän toimi myös Lähikuva-lehden toimittajana ja elokuvakerhojen liiton Projektio-lehden päätoimittajana. Ihan ensimmäiset elokuvansa Nummenpakan poika näki näki 1950-luvulla T-talolla, jonka leffatarjonta koostui pääosin neuvostoliittolaisista elokuvista. Muutto keskustaan laajensi tajuntaa, mikä merkitsi elokuvahullulle pojalle miltei taivaaseen pääsyä: Humalistonkadun Kalevassa ja Forum-korttelin paikalla olleessa Rialtossa pyöri non-stoppeja.
Viikon turkulainen Mika Lamppu
Mika on sivistynyt pillimies Jalkapallon ystäville on alkamassa yövalvontakuukausi, kun Amerikassa pelattavat MM-kisat tällä viikolla käynnistyvät. Sitä ei tiedä,
Ensin uni, sitten unelmat – Maslow’n tarvehierarkia hyvinvoinnin perustana
https://www.facebook.com/photo?fbid=122101403739353090&set=a.122094165771353090
Viikon turkulainen Kalevi Rothberg
Kalevi Rothberg (vas.), Erkki Välilä, Jorma Saarinen, Kurt Nordanberg, Anneli Saaristo ja Reino Kotaviita keikalla Turun linnassa vuonna 1980. Kalevi
Viikon turkulainen Ilkka Joukanen
Joukanen on viihtynyt joella, ilmassa ja Puutorilla Ilkka Joukanen on ollut ravintola-alalla pian viisi vuosikymmentä ja niistä kolme yrtittäjänä.
Viikoin turkulainen Olli Järvenkylä
Olli samoili Aurajoella 30 vuotta Suomen saloilla retkeillyt luontomies, eräopas ja tietokirjailija Olli Järvenkylä on lähtöisin Järvenpäästä, mutta asettunut
Viikon Turkulainen Reima Nurmikko
Kuva: Turun Seutusanomat/Janica Vilen Reima Nurmikko on haahkojen emo Helsingissä jo 75 vuotta sitten syntynyt, mutta Turun piirustuskoulun kautta 1970