Viikon turkulainen Hans ”Hasse” Westerback.

 

Keihästä fiksumpi ihminen

Hans ”Hasse” Westerback oli niitä yrittäjiä, jotka tekivät itsestään tuotemerkin. 1900-luvun loppuvuosikymmeninä kaikki tiesivät, mitä matkustaminen Hassen siivellä tarkoittaa: kohtuuhintaista lomailua varmoiksi koetuissa kohteissa. Ei siis viininsipistelyä Champagnessa, mieluummin reippaat humppatanssit Rhodoksen Ellin baarissa. Hasse oli samoilla jäljillä kuin uranuurtaja Kalevi Keihänen, mutta sillä erolla, että siinä missä Keihänen oli itseoppinut luonnonlapsi ja moniongelmainen koheltaja, Hasse oli värikkään persoonan lisäksi kauppakorkeakoulussa oppinsa saanut liikemies.
Hassen perustaessa oman matkatoimiston vuonna 1979 oli ensimmäiset suuren kansan seuramatkailun lastentaudit jo ohitettu, nyt osattiin vaatia vähän parempaa hotellia ja kunnollista, myös lapsiperheille sopivaa palvelua.  Hasse iski tähän saumaan ja kasvatti liiketoimintansa pienestä byroosta Suomen suosituimmaksi matkanjärjestäjäksi. Yksi toimintamalli oli tehokas mutta myös kuluttava. Hasse neuvotteli useimmat sopimukset hotellien ja muiden matkakohteiden alihankkijoiden kanssa itse, kasvokkain. Se miellytti tavattomasti Välimeren maiden yhteistyökumppaneita: hymyilevä, käden keskustelukumppanin olalle lämpimästi laskeva Hasse oli rakastettava persoona ja pidetty neuvottelukaveri, vaikka samalla raivostuttavan tiukka hinnoista tinkijä.  Kilpailijat kritisoivat Hassea siitä, että tämä pelaa varman päälle, antaa muiden tehdä kokeilut ja kuorii sitten kerman päältä. Kritiikki nauratti Hassea, koska se kertoi onnistumisesta. Kymmenen vuoden yrittäjätaival oli tiukka rupeama. Siitä kertoo, että kun Hasse myi yrityksen miljoonakaupalla vuonna 1988, hän ensi töikseen painatti käyntikortin, jossa ei ollut logoa, vain teksti: ”Hasse Westerback. Ihminen”.
Ulla Korpelan monta elämää

  Äskettäin vähän isompia syntäreitään juhlineella Ulla Korpelalla on ollut monipolvinen elämä. Kotiseutu on vaihdellut ympäri maata pohjamaalta Savoon, Karjalaan,

Lue lisää

Viikon turkulainen Jukka Hyönä

  Hyönä tietää,  mitä lukiessa tapahtuu Lukeminen saattaa tuntua tavanomaiselta toiminnalta, mutta kun sukeltaa hieman syvemmälle lukemisprosessiin, avautuu kiehtovia näköaloja.

Lue lisää

Viikon turkulainen Alisa Launonen

  Alisa on nopea, kestävä ja voimakas. Toistaiseksi nuorimmaksi Viikon turkulainen -sarjassa esitellyksi henkilöksi pääsee tällä viikolla naantalilainen. Pätevöitymisen turkulaiseksi

Lue lisää


Näytä kaikki yritykset