Vilka on hurja liputtaja
Shakki on maailman vanhimpia urheilulajeja. Ensimmäiset kirjalliset maininnat pelistä löytyvät buddhalaisista teksteistä viidenneltä vuosisadalta ennen ajanlaskun alkua. Eurooppaan shakki saapui 1200 vuotta sitten ja Turkuunkin jo keskiajalla, siitä ovat todisteena Turun linnasta löydetyt pelinappulat. Ensimmäinen turkulainen shakkiklubi perustettiin vuonna 1903.
Nykyään turkulaista shakkitaitoa pidetään yllä parissakin yhdistyksessä. Turun Työväen Shakkiseuran kirkkain tähtipelaaja on ollut pitkään Vilka Sipilä, joka on parhaimmillaan rankattu Euroopan tuhannen parjaan pelaajan joukkoon ja voittanut tukun Suomen mestaruuksia, viimeisimpänä Naantalissa pelatun avoimen SM-turnauksen viime kesänä. Vuoden shakinpelaajaksi Suomessa Vilka nimitettiin jo 10 vuotta sitten. 37-vuotias Vilka ei vieläkään ole iällä pilattu, mutta lajille tyypillisesti siirtoja on tullut tehtyä poikavuosista saakka.
Vilka kertoo olevansa parhaimmillaan ”hurja liputtaja”. Termi ”flagging” tarkoittaa salamannopeita siirtoja pikashakissa tilanteessa, jossa pelaajien kellosta on aika loppumassa. Siinä tilanteessa läimäytetään kelloa parhaimmillaan sekunnin murto-osissa.
Jos uskot olevasi jonkinmoinen shakkipelaaja ja haluaisit kehittyä vielä paremmaksi, voit kääntyä Vilkan puoleen. Hän antaa shakkitunteja jopa kohtuuhintaan.
Avainsanat: #kesä #Naantali #urheilu
Viikon turkulainen Mika Lamppu
Mika on sivistynyt pillimies Jalkapallon ystäville on alkamassa yövalvontakuukausi, kun Amerikassa pelattavat MM-kisat tällä viikolla käynnistyvät. Sitä ei tiedä,
Viikon turkulainen Kalevi Rothberg
Kalevi Rothberg (vas.), Erkki Välilä, Jorma Saarinen, Kurt Nordanberg, Anneli Saaristo ja Reino Kotaviita keikalla Turun linnassa vuonna 1980. Kalevi
Viikon turkulainen Ilkka Joukanen
Joukanen on viihtynyt joella, ilmassa ja Puutorilla Ilkka Joukanen on ollut ravintola-alalla pian viisi vuosikymmentä ja niistä kolme yrtittäjänä.
Viikoin turkulainen Olli Järvenkylä
Olli samoili Aurajoella 30 vuotta Suomen saloilla retkeillyt luontomies, eräopas ja tietokirjailija Olli Järvenkylä on lähtöisin Järvenpäästä, mutta asettunut
Viikon Turkulainen Reima Nurmikko
Kuva: Turun Seutusanomat/Janica Vilen Reima Nurmikko on haahkojen emo Helsingissä jo 75 vuotta sitten syntynyt, mutta Turun piirustuskoulun kautta 1970
Viikon turkulainen Jenna Saario
Kultahattu Jenna Saario Siinä, missä jäällä kiekkoileva TPS on viime vuosina rämpinyt, on salien parketeilla säihkytty. ja legendoja syntynyt.