Viikon turkulainen Unto Salo

 

Unto Salo oli iso tammi

Keitä me olemme? Mistä me tulemme? Mitä me teimme? Nämä ovat tiedemiesten ja taiteilijoiden yhteisiä kysymyksiä. Tieteen puolella yksi tapa hakea vastauksia on arkeologinen tutkimus, Turussa tuon tutkimuksen suurmies oli Unto Salo (1928-2019).

Tyrväällä syntynyt Salo tuli Satakunnan museon johtajan paikalta perustamaan Turun yliopiston arkeologian laitosta ja aloitti sen professorina vuonna 1972. Siinä hommassa hän teki kaksi vuosikymmentä kestäneen uran, jonka aikana hän opiskelijoidensa ja työtoveriensa kanssa toi paljon uutta valoa esihistoriaamme. Satakunnan ja Varsinais-Suomen esihistoria oli hänen suuren kiinnostuksensa kohteena. Hän tutki arkeologian avulla myös suomalaista muinaisuskoa ja kristinuskon tuloa Suomeen. Hän osoitti, että muinaisusko alkoi Aurajokivarressa kääntyä kohti kristillisiä menoja jo 700-luvulla, paljon aiemmin kuin ennen aiemmin oli ajateltu.  Salo tunnetaan myös kielihistorian käyttämisestä arkeologian aputieteenä. Hän oli vuosia tuttu näky muun muassa Vanhalinnan linnavuorella ja Maarian Kärsämäen kaivauksilla.

Vielä eläköidyttyäänkin Salo jatkoi kirjallisia töitä. Hänen elämäkerrallinen teoksensa Iso tammi on järkäle kirjakseen. Iso tammi oli Salokin.

Kuva: Turun kirjamessut/Tomi Glad

Avainsanat: #historia

Viikon turkulainen Jukka Hyönä

  Hyönä tietää,  mitä lukiessa tapahtuu Lukeminen saattaa tuntua tavanomaiselta toiminnalta, mutta kun sukeltaa hieman syvemmälle lukemisprosessiin, avautuu kiehtovia näköaloja.

Lue lisää

Viikon turkulainen Alisa Launonen

  Alisa on nopea, kestävä ja voimakas. Toistaiseksi nuorimmaksi Viikon turkulainen -sarjassa esitellyksi henkilöksi pääsee tällä viikolla naantalilainen. Pätevöitymisen turkulaiseksi

Lue lisää

Viikon turkulainen Sven Olof Hassel

  Hassel on peltipoliisien isä  Majakkarannan  kauniista kerrostaloasunnostaan katselee Pitkäsalmelle eläkeläispoliisi, jolla on kerrottavanaan tarina jos toinenkin. Komisario Sven Olof

Lue lisää

Viikon turkulainen Mika Lamppu

  Mika on sivistynyt pillimies Jalkapallon ystäville on alkamassa  yövalvontakuukausi, kun Amerikassa pelattavat MM-kisat tällä viikolla käynnistyvät. Sitä ei tiedä,

Lue lisää


Näytä kaikki yritykset