Moukarimimmi ja kissanainen
Raisiolainen kelpaa vallan mainiosti viikon turkulaiseksi ainakin siinä tapauksessa, että edustaa Turun Urheiluliittoa, omistaa neljä kissaa ja heittää pistesijalle olympialaisissa. 21-vuotias Silja Kosonen on paitsi luotettavan vahva urheilija, myös lämminhenkinen ja huumorintajuinen persoonallisuus.
Paitsi fyysistä voimaa myös henkistä kanttia on tarvittu nuorelta naiselta, joka valitsi lajikseen aikanaan vielä äijämäiseksi mielletyn moukarinheiton ja on noussut lajinsa maailmanhuipulle treenaamalla tuulessa ja tuiskussa Pernon telakan viereisellä hiekkakuopalla ja kolkossa teollisuustilassa, joka jäi tyhjilleen Raision kaupungin haksahdettua luulemaan, että voisi hoitaa jätevetensä puhdistamisen omalla mikrobeihin perustuvalla puhdistamollaan.
Silja oli urheilullinen monilahjakkuus jo lapsena. Hän on pelannut jalkapalloa, suunnistanut ja harrastanut useita yleisurheilulajeja. Kahdeksanvuotiaana, eräissä Marttilassa pidetyissä junnukisoissa, hän tuli tarttuneeksi moukariin ja paiskasi saman tien seuraennätyksen.
Saksa ei Siljan toisin kuin Seppo Rädyn mielestä ole ollenkaan paska maa. Moukarimimmi opiskelee saksan kieltä Turun yliopistossa. Opiskelijaboksi löytyi oman pihan pihamökistä, matkaa aina tukena olleiden omien vanhempien turviin on kymmeisen metriä.
Kuva: Raision kaupunki
Viikon turkulainen Niklas Österlund
Niklas Österlund laastilapion varressa Niklas Österlundilla oli tiistaina hyvä päivä. Naantalissa muurattiin ensi vuonna valmistuvan mahtikokoisen Prisman peruskivi ja
Viikon turkuilainen Paavo Karikko
Paavo Karikko tutkailemassa juoksijan polvia Pajulahden urheiluopistolla ennen Helsingin olympialaisia. Paavo loi pikabaanan Pimeässä marraaskuisessa illassa voi olla tympeää lähteä
Viikon turkulainen Pehr Johan Gylich
Turun Engelillä on omat pylväät Kun Boråsissa vuonna 1786 syntynyt kauppias ja arkkitehti Pehr Johan Gylich vuonna 1812 asettui
Viikon turkulainen Ivan Pinol
Pinol toi katalaanisäihkettä Tepsiin Siihen, että TPS nousi viikonvaihteessa Veikkausliigaan, on monia syitä. Yksi keskeisimmistä on nappiin mennyt valmentajavalinta.
Viikon turkulainen Jaana Kotamäki
Jaanan kamera tärähtää tarkoituksella Tämän viikon lauantaina ratkeaa jälleen, mikä on vuoden paras luontovalokuva. Helsingissä pidettävässä gaalassa esiintyy tällä
Viikon turkulainen Eero Roine
Eero Roine oli suosittu elokuvissakin. Hän sai sivuosa -Jussin elokuvasta Ihmisiä suviyössä. Kuvassa kohtaus elokuvasta Pinsiön paroni. Roineen teatterisuvun