Viikon turkulainen Seppo Mäkinen

 

Sepon käsi ei vapise

Sata vuotta on komea ikä mille tahansa järjestölle. Tällä viikolla tuon rajapyykin saavutti Turun Seudun Ampujat; juhlakakkua maisteltiin Rientolan urheilutalolla pidetyissä mukavahenkisissä juhlissa. Juhlapuheen piti ammuntaa harrastava  ex-pormestari Minna Arve, ”Turun kaupunkin epävirallisen tervehryksen” esitti Förin Äijä.

Yhteiseen selfiekuvaan pyydettiin yhtä seuran menestyneintä jäsentä, jo 85 vuoden ikään ehtinyttä, mutta edelleen teräkunnossa olevaa Seppo Mäkistä. Hän on isopistoolin maailmanmestari Soulin kisoista vuodelta 1978, myös muita MM -mitaleita on vitriinissä useita. Lajinsa kansallisella huipulla Seppo oli jo kokenut konkari  edustaessaan Suomea dramaattisissa Munchenin olympialaisissa vuonna 1972. Hän oli pistoolin nopea-ammunnassa kahden sarjan jälkeen lähellä mitalisijaa, mutta nopeinta reagointia vaativa kolmas sarja meni pieleen ja sijoitus valahti 20:n huonommalle puolelle.

Suomen mestaruuksia  Sepolla on ennätysmäärä, samoin Suomen ennätyksiä. Niitä hän on paukutellut vielä ikämiehenäkin Y 80 -sarjassa. Seppo Mäkisen juuret ovat Satakunnassa Jämijärvellä, Turkuun hän muutti jo kolmisenkymmentä vuotta sitten.

Kuvateksti:

Seppo Mäkinen on tottunut seisomaan korkeimmalla palkintopallilla. Kuva ikämiesten SM-kisoista Laukaalta vuodelta 2022 Vierellä seisoo kolmanneksi noissa kisoissa sijoittunut Turun Seudun ampujien Matti Arvela Toiseksi tuli Säkylän Ampujien Matti Vehanen

Viikon turkulainen Jukka Hyönä

  Hyönä tietää,  mitä lukiessa tapahtuu Lukeminen saattaa tuntua tavanomaiselta toiminnalta, mutta kun sukeltaa hieman syvemmälle lukemisprosessiin, avautuu kiehtovia näköaloja.

Lue lisää

Viikon turkulainen Alisa Launonen

  Alisa on nopea, kestävä ja voimakas. Toistaiseksi nuorimmaksi Viikon turkulainen -sarjassa esitellyksi henkilöksi pääsee tällä viikolla naantalilainen. Pätevöitymisen turkulaiseksi

Lue lisää

Viikon turkulainen Sven Olof Hassel

  Hassel on peltipoliisien isä  Majakkarannan  kauniista kerrostaloasunnostaan katselee Pitkäsalmelle eläkeläispoliisi, jolla on kerrottavanaan tarina jos toinenkin. Komisario Sven Olof

Lue lisää

Viikon turkulainen Mika Lamppu

  Mika on sivistynyt pillimies Jalkapallon ystäville on alkamassa  yövalvontakuukausi, kun Amerikassa pelattavat MM-kisat tällä viikolla käynnistyvät. Sitä ei tiedä,

Lue lisää


Näytä kaikki yritykset