Viikon turkulainen Senni Nieminen

 

Senni ”Hilma” Nieminen  – ylivertainen turkulaismamma

Turkulaisuudesta muodostetaan usein kuva henkilöiden kautta. Monelle tulevat ensimmäisenä mieleen Mauno Koivisto, Matti ja Teppo tai vaikkapa Timppa Nummelin. Hiukan vanhemmille ikäpolville turkulaisuuden henkilöitymä oli näyttelijä Senni Nieminen, jonka hahmo Paavo Vihervän kirjoittamassa radiosarjassa Hilma ja Akseli oli ylivertainen, Nummenpakan murretta estottomasti tykittänyt topakka turkulaismamma. Hilma jäi leskeksi, kun vastanäyttelijä, lietolaissyntyinen Hemmo Airamo kuoli vuonna 1963. Senni jatkoi sarjaa soolona,  mutta ihan alkuvuosien suosiohuipulla  ei Hilma ilman Akselia pysynyt.

Senni Niemistä kohtaan ei ole ihan reilua, että hänet muistetaan enimmäkseen Hilman ja Akselin kautta. Vuonna 1927 Turun Työväen Teatterissa aloittanut komedienne mainitaan niinä näyttelijöinä, joiden ansiosta vaatimatonkin filminpätkä voi nousta arvostetulle tasolle. Siitä ovat todisteena Niemisen 1950-luvulla voittamat kolme Jussi -palkintoa. Taisipa presidentti J.K. Paasikivikin olla Hilma ja Akseli-fani, hän myönsi  Senni Niemiselle Pro Finlandia -mitalin vuonna 1955.

Avainsanat: #Lieto

Viikon turkulainen Panu Routila

  Patrian pomolla  on viininenääkin Turussa syntynyt ja Turun kauppakorkekoulussa maisterinpaperinsa suorittanut Turun kauppakamarin hallituksen puheenjohtaja Panu Routila kelpaa vallan

Lue lisää

Viikon turkulainen Heino Nyyssönen

  Heino tuntee muuttuvan Unkarin Valtio-opin yliopistolehtori,  politiikantutkija ja tietokirjailija Heino Nyyssönen on ollut viime päivinä suosittu asiantuntinja mediassa eikä

Lue lisää


Näytä kaikki yritykset