Viikon turkulainen Petri Rajala

Höyrylaiva Ukkopekan teatteriristeilyllä Petri Rajala oli Tapani Löfving.

Peppi on uskollinen

Jotkut turkulaiset ovat niin turkulaisia, ettei heidän synnyinseutunsa voi asiaan vaikuttaa. Uskollisista uskollisin on Petri ”Peppi” Rajala, huimat 46 vuotta elämästään Turun kaupunginteatterille omistanut ammattilainen. Petri syntyi Jyväskylässä joulun alla 1945. Parikymppisenä hän tuli Turkuun eikä ole täältä koskaan halunnut pois, vaikka teatterimme on kokenut ylä- ja alamäkiä ja kysyntää muuallekin olisi ollut. Alku ei olisi voinut olla komeampi, sillä Petri pääsi nauttimaan Kalle Holmbergin ja Ralf Långbackan lentoon puhaltamasta ”kotkien kaudesta”. Loppu oli taas nousua Mikko Koukin ja Arto Valkaman johtajakautena.

Paitsi näyttelijänä Peppi tunnetaan tunnelmoivana trubaduurina ja  yhteislaulujen laulattajana, joka kitaroineen heittäytyy yhtä hyvin Junnu Vainion kuin Vladimir Vysotskinin maailmoihin.  Muuntautumiskykyä riittää. Tulisen vasemmistolaisen nuoruuden elänyt Rajala ei kaihtanut sitäkään, että heittäytyi äskettäin Roope Lipastin Louhisaaren linnaa varten kirjoittaman tekstin myötä marsalkka Mannerheimiksi.

Viikon turkulainen Kalervo Väänänen

  Saaristomeri pelastuu Väänäsen opein Turun yliopiston rehtorina  kymnmenvuotisen uran tehnyt Kalervo Väänänen ei ole jäänyt lepäämään laakereillaan eläköitymisensä jälkeen.

Lue lisää

Viikon turkulainen Arto Huhto

  Huhto huhtoo töissä ja airoissa Viime viikolla esiteltiin viikon turkulaisena laitapuolen kulkija, joka elämäsä aikana työllisti poliisia satoja pikkurikoksia

Lue lisää

Viikon turkulainen Liston

  Liston kuului katukuvaan Paikallisessa lehdessä on taitettu peistä siitä, miten Turun ”uudella” kauppatorilla on rauhatonta. Kiveysten reunoilla notkuvat päihteiden

Lue lisää

Viikon turkulainen Piia Elo

  Putin pilasi Piian urasuunnitelmat? Piia Elo on toiminut kolmen vuoden ajan Turun apulaispormestarina, mutta hänen näkyvyytensä julkisuudessa on ollut

Lue lisää


Näytä kaikki yritykset