Niko antaa tuulen viedä
Lisääntyvä keväinen valo saa purhehtijat jo haaveksimaan hetkestä, jolloin he voivat leväyttää kiitolakanansa tuuleen ja antaa veden kohista paatin kokassa.
Turun Pursiseuran Niko Salomaa on yksi maanosamme parhaista parapurhjehtijoista ja kaksinkertainen paralympialaiskävijä. Nikolle oli suuri pettymys. kun komitea pudotti purjehduksen pois seuraavista kisoista. Hän ei antanut päätöksen masentaa, vaan ajatteli, että mitäs, purjehditaan sitten yleisessä sarjassa. Siinä hän onkin pärjännyt aivan mukiinmenevästi. Tavoite on MM regatassa, joka purjehditaan Italian Gardajärvellä ensi syksynä.
Nikon luokan, 2.4mR -purjeveneet, tunnistaa siitä, että niissä kippari makaa veneen pohjalla selällään niin, että ainoastaan pää näkyy laidan yli. ”Kakkosnelonen” ei vaadi juurikaan fyysisiä ominaisuuksia purjehtijalta, taktiikka ja purjehdustaito ovat tärkeämpiää. Vene sopii juuri tästä syystä sekä kokeneille kilpapurjehtijoille että vammaispurjehtoille.
Purjehtijalle sopii hyvin, että Niko on kesän lapsi. Hän täyttää juhannuksena 37 vuotta, mikä ei purjehtijalle ole vielä ikä eikä mikään.
Uutissi Turust
“Uutissi Turust” on positiivine Facebook-sivusto, jolla on jo yli 59 000 seuraajaa. Meijän FB tavotta kuukaures lähes puali miljoona ihmist, ja sitoutuneitten määrä kasva kova faartti. Huumori ja yhres tekemine on meill tärkkiöi asioi.
Turust.fi sivult sää voit lukke Uutissi Turust jutui ja muutaki kiva. Tutustu Turunalueen yrityksiin ja palveluihin.