Rag ei ole tiukkapipo
Taiteilijaneroihin liitetään monenlaisia ominaisuuksia. Usein mainitaan umpimielisyys ja jopa ihmisarkuus, ajatellaan että erityislahjakkaat ihmiset helposti ottavat etäisyyttä meihin tavallisiin tallaajiin. Harva luova superlahjakkuus tunnetaan itseironisesta huumorista tai suoranaisesta pelleilyn halusta.
Hirvensalon tuottelias taiteilijaguru Matti Rag Paananen on poikkeus säännöstä. Hän nimesi ateljeensa Rägäläksi ja maalasi pelkkää hymyä olevan Muna Lisan. Hän nauraa paljon ja mielellään, eniten itselleen.
Lempinimi Rag tulee ajoilta, jolloin jazz oli kapakkapianisti Paanasen leipälaji. Hänelle on kuitenkin tyypillistä, että jatsiin ei jääty jammailemaan vaan luovuus sai rönsyillä vapaasti. Miehestä tuli säveltäjä, taidemaalari, kirjailija ja runoilija, vieläpä masai-heimon jäseneksi vihitty tutkimusmatkailijakin. Kirjoja, albumeja ja nuottivihkoja on ilmestynyt kymmenittäin. Taiteilijan ja muusikon työn lisäksi Rag ehti työskennellä merimiehenä ja kullankaivajana. Synkkäkin piirto Ragin elämäntarinaan liittyy: Prinsessa -tyttären yliannostuskuoleman jälkeen Matti ja Ammi Paananen heittäytyivät kymmeneksi vuodeksi huumeiden vastaiseen valistustyöhön. Tuloksena oli muun muassa 200 kouluissa pidettyä konserttia.
Vuonna 1939 syntynyt Rag ei ole osannut jäädä eläkeläiseksi, vaikka saikin ansaitun taiteilijaeläkkeen jo yli kymmenen vuotta sitten.
Aforismejakin Paanaselta syntyy, esimerkiksi tämä:
-Minulla on huono omatunto. Se ei ole vielä koskaan kolkuttanut.
Viikon turkulainen Ivan Pinol
Pinol toi katalaanisäihkettä Tepsiin Siihen, että TPS nousi viikonvaihteessa Veikkausliigaan, on monia syitä. Yksi keskeisimmistä on nappiin mennyt valmentajavalinta.
Viikon turkulainen Jaana Kotamäki
Jaanan kamera tärähtää tarkoituksella Tämän viikon lauantaina ratkeaa jälleen, mikä on vuoden paras luontovalokuva. Helsingissä pidettävässä gaalassa esiintyy tällä
Viikon turkulainen Eero Roine
Eero Roine oli suosittu elokuvissakin. Hän sai sivuosa -Jussin elokuvasta Ihmisiä suviyössä. Kuvassa kohtaus elokuvasta Pinsiön paroni. Roineen teatterisuvun
Viikon turkulainen Tero Laine
Tero palasi lähtötelineisiin Kun johtaa Turun Tovereita, nykyään ytimekkäästi TuTo, seisoo jättiläisten harteilla. Toverit oli 1930-1960 -luvuilla Työväen urheiluliitto
Viikon turkulainen – Rauno Lahtinen
Lahtinen toppuuttelee purkajia Kulttuurihistorioitsija ja tietokirjailija Rauno Lahtinen on niitä miehiä, joka sielunsa silmin näkee Turusta myös sen osan,
Viikon luontokuva -Suosirri
Kuva: Heikki Junnila Juhlapukuinen suosirri on helppo tuntea mustasta vatsasta ja ruskeasta selästä. Etelänsuosirrillä (alalaji schinzii) vatsa on mustan ja