Tarjoustossuilla maailman huipulle
Huuhkajien kannalta oli onnenpotku, että Runosmäessä asuneella kolmilapsisella maahanmuuttajaperheellä ei ollut varaa ohjata poikiaan jääkiekkoharrastukseen. Jäkisvarusteet olivat kalliita ja jäävuorot hintavia, Tepsin jalkapallojunioreihin pääsi sen sijaan alle parinsadan markan vuosimaksulla.
Vaikka kavereilla oli paremmat ja kalliimmat pelikengät, pärjäsivät Hradeckyn veljekset tarjouksesta ostetuilla tossuillakin erinomaisesti. Palloiluun sopiva geeniperintökin oli kohdallaan, isä Vladimir tuli Suomeen vuonna 1990 ulkomaalaisvahvistukseeksi Ruskon Pallon lentopallojoukkueeseen.
Vain vuoden ikäisenä Turkuun muuttaneelta pikku Lukelta pääsi surkea itku, kun hänet vietiin tarhaan, hän ei osannut sanaakaan suomea ja tuntui, että yhtään kaveria ei voi koskaan saada. Pian kavereita kuitenkin löytyi, niin tarhasta, Runosmäen koulusta kuin ennen kaikkea pihalta, missä potkittiin palloa tuntikausia joka päivä.
Pitkäksi venähtäneestä Lukaksesta kehittyi huipputaitava maalivahti. Seuraavat sukupolvet saavat päättää, onko Suomen kaikkien aikojen paras jalkapalloilija Lahden Litmanen, Voikkaan Hyypiä vai Runosmäen Hradecky.
Valinnat Bundesliigan parhaaksi maalivahdiksi, Bayer Leverkusenin kapteeniksi ja Suomen vuoden urheilijaksi kertovat korkeasta arvostuksesta ja jokainen Huuhkajien pelejä katsellut on voinut todeta, että valmentaja Markku Kanervan suurin tuki ja turva seisoo maalitolppien välissä. Kapteeni Lukas on paitsi huippupelaaja, myös sanavalmis veikko, humoristinen oluen ystävä ja faneja arvostava joukkueen sielu.
Kaikki kunnia Sakulle, Mikolle, Kaapolle ja kumppaneille; silti kansainvälisesti tunnetuimmalla nykypolven turkulaisurheilijalla ei ole jalassaan luistimet vaan nappulakengät. Nykyään hintavat.
Viikon turkulainen Mika Lamppu
Mika on sivistynyt pillimies Jalkapallon ystäville on alkamassa yövalvontakuukausi, kun Amerikassa pelattavat MM-kisat tällä viikolla käynnistyvät. Sitä ei tiedä,
Viikon turkulainen Kalevi Rothberg
Kalevi Rothberg (vas.), Erkki Välilä, Jorma Saarinen, Kurt Nordanberg, Anneli Saaristo ja Reino Kotaviita keikalla Turun linnassa vuonna 1980. Kalevi
Viikon turkulainen Ilkka Joukanen
Joukanen on viihtynyt joella, ilmassa ja Puutorilla Ilkka Joukanen on ollut ravintola-alalla pian viisi vuosikymmentä ja niistä kolme yrtittäjänä.
Viikoin turkulainen Olli Järvenkylä
Olli samoili Aurajoella 30 vuotta Suomen saloilla retkeillyt luontomies, eräopas ja tietokirjailija Olli Järvenkylä on lähtöisin Järvenpäästä, mutta asettunut
Viikon Turkulainen Reima Nurmikko
Kuva: Turun Seutusanomat/Janica Vilen Reima Nurmikko on haahkojen emo Helsingissä jo 75 vuotta sitten syntynyt, mutta Turun piirustuskoulun kautta 1970
Viikon turkulainen Jenna Saario
Kultahattu Jenna Saario Siinä, missä jäällä kiekkoileva TPS on viime vuosina rämpinyt, on salien parketeilla säihkytty. ja legendoja syntynyt.