Viikon turkulainen – Lola Odusoga

 

Erilainen missi

Taas on valittu Miss Suomi, mutta eipä asia enää näinä päivinä juuri maailmaa hetkauta. Kisat näytettiin konkurssin partaalla hoippuvalla Alfa tv:llä ja savonlinnalaisella Petra Hämäläisellä riittää tekemistä siinä, että hänen nimensä muistettaisiin vielä ensi vuonnakin, saati kymmenien vuosien päästä. Koko missikisainstituutio saattaa olla hiipumassa vanhanaikaiseksi, mikä kaiketi hyvä onkin.

Mutta on sellaisiakin missejä, joiden olemus ja persoona ei jää unholaan. Armin, Pirkon, Virpin ja Riitan sukunimet muistamme googlaamattakin. Ja niin muistame Lolankin, vaikka se sisältää turkulaiselle vaikeasti lausuttavia konsonantteja. Lola Odusogasta tuli erilainen missi. Ei vain isän puolelta maahanmuuttajataustaisen perimänsä, vaan myös railakkaan luonteensa vuoksi. Lola osaa laskea leikkiä myös itsestään, ärräviasta alkaen ja on niin sanavalmis, että töitä on löytynyt paitsi mallina patsastelusta, myös monenlaisilta juontokeikoilta ja kirjoittajankin tontilta. Tärkeää on sekin, että monelle ruskealle tytölle Lola on ollut esikuva siitä, että itsetunnostaan kiinni pitäen on mahdollista puskea läpi monenlaisten vähättelyjen ja kiusaamisten. Ihan kaikiklle ulkonäköpaineiden kanssa painiville naisille ja miehille Lola on jaksanut muistuttaa, että missin mitat ovat  ihan sellaiset, missä  kukin parhaiten viihtyy, siihen ei ulkopuolisilla ole nokan koputtamista.

Kuva: juontajat.fi

 

Viikon turkulainen Jukka Hyönä

  Hyönä tietää,  mitä lukiessa tapahtuu Lukeminen saattaa tuntua tavanomaiselta toiminnalta, mutta kun sukeltaa hieman syvemmälle lukemisprosessiin, avautuu kiehtovia näköaloja.

Lue lisää

Viikon turkulainen Alisa Launonen

  Alisa on nopea, kestävä ja voimakas. Toistaiseksi nuorimmaksi Viikon turkulainen -sarjassa esitellyksi henkilöksi pääsee tällä viikolla naantalilainen. Pätevöitymisen turkulaiseksi

Lue lisää

Viikon turkulainen Sven Olof Hassel

  Hassel on peltipoliisien isä  Majakkarannan  kauniista kerrostaloasunnostaan katselee Pitkäsalmelle eläkeläispoliisi, jolla on kerrottavanaan tarina jos toinenkin. Komisario Sven Olof

Lue lisää


Näytä kaikki yritykset