Liston kuului katukuvaan
Paikallisessa lehdessä on taitettu peistä siitä, miten Turun ”uudella” kauppatorilla on rauhatonta. Kiveysten reunoilla notkuvat päihteiden käyttäjät koetaan häiritseviksi, jopa vaarallisiksikin. Huolta ei pidä vähätellä, mutta on hyvä muistaa sekin, että jonkin sortin laitapuolen kulkijat kuuluvat useimmissa kaupungeissa katukuvaan. Turussakin heitä on vuosien varrella riittänyt. Joistakin on tullut vähän niin kuin perheen jäseniä, tuttuja mustia lampaita.
Muutaman vuosikymmenen ajan yksi tällainen kaikkien tuttu Turussa oli Keijo Allan Hagert, joka kuoli vuonna 2013 Turun Sillankorvan ensisuojassa sydänkohtaukseen 63-vuotiaana.
Harva tiesi Keijon oikean nimen. Hänet tunnettiin Listonina. Patukkamaisessa olemuksessa oli jotain samaa kuin Sonny Listonissa, joka otti yhteen Cassius Clayn (sittemmin Muhammed Ali) kanssa 1960-luvun legendaarisissa raskaan sarjan matseissa. Nuorena Keijonkin kerrotaan harrastaneen nyrkkeilyä.
Liston oli Turussa ollessaan asunnoton örveltelijä, joka majaili milloin missäkin. Ulkoinen olemus vaihteli sen mukaan, mikä oli päihdekierteen syvyys. Tämän kirjoittaja muistaa suorastaan hätkähtäneensä, kun kerran kohtasi Listonin, joka oli selvin päin, tukka ja parta leikattuna, yllä vaalea kesäpuku.
Harmiahan Listonista oli paljon. Jos hän halusi lämpimämmän yösijan, hän saattoi heittää tiiliskiven läpi lähimmän näyteikkunan ja jäädä odottelemaan poliisin saapumista. Nämä kuskasivat vanhan tuttunsa tottuneesti Eerikinkadulle.
Niinkin kuulee joskus sanottavan, että onnekas hän, joka kauan muistetaan. Tämän sanonnan perusteella Liston olisi ollut poikkeuksellisen onnekas, sillä tavattoman moni muistaa hänet.
Viikon turkulainen Anders Blom
Blom ei palanne Pietariin Kun Anders Blom vielä varusmiesikäisenä tuli valittua Kokoomuksen nuorten liiton puheenjohtajaksi Ilkka Kanervan jälkeen, hän
Viikon luontokuva -Rusakko
Kuva: Heikki Junnila Rusakko eli peltojänis (Lepus europaeus) on jäniseläimiin kuuluva laji, joka esiintyy alkuperäisenä Euroopassa ja Aasian länsiosissa. Sitä
Mikko Ketonen on poissa
Mikko Ketonen ei ehtinyt nähdä vuoden vaihtumista, kutsu suureen tuntemattomaan tuli vuoden 2025 viimeisinä tunteina. Mielikuvitukseni lentää 1950-luvulle, aikaan
Viikon turkulainen Niilo Näsänen
Turun Munan perustaja tukee syövän tuitkimusta Alkavan vuoden 2026 aikana voidaan muistella yhtä turkulaista satavuotiasta yritystä, jonka tarina liittyy
Viikon luontokuva -Lumikko
Kuva: Heikki Junnila Lumikko (Mustela nivalis) on pienin näätäeläin. Pienuus mahdollistaa saalistamisen myyrien lumeen kaivamissa koloissa. Lumikon lähisukulainen on
Viikon turkulainen DK 208
DK 208 on lajinsa viimeinen Tänään, kun julkisuudelle esiteltiin Suomen ilmavoimien ensimmäinen F 35 -hävittäjä, tunnusta JF-501 kantava kunnioitusta