Viikon turkulainen Juha-Pekka Vikman

 

Juhis on pelimanni

Turun filharmonisen orkesterin konserttimestarina pitkän uran tehnyt viulutaiteilija Juha-Pekka Vikman eli Juhis, niin kuin häntä ”bändissä” on opittu nimittämään, on niitä ilahduttavia muusikkoja, jotka eivät linnoittaudu vain yhden musiikkilajin karsinaan. Hän viihtyy tietysti erinomaisesti frakissaan konserttiyleisön edessä, mutta on hänet nähty Puutorin vessan yhteislauluilloissakin kiskomassa pelimannihenkisesti viulustaan säestystä trubaduurille ja oluen ystävien sekakuorolle. Juhis on vaatimaton ja huumorintajuinen  persoona, josta kukaan ei ole koskaan sanonut pahaa sanaa.

Juha-Pekka Vikman on esiintynyt orkestereiden solistina kotimaassa ja kamarimuusikkona Suomessa ja ulkomailla. Hän on toiminut myös Savonlinnan oopperajuhlaorkesterissa. Turun filharmonisen orkesterin 1. konserttimestarin  virkaan Juhis hän siirtyi Radion sinfoniaorkesterista. Hän on ollut myös Turku Ensemblen ja Suomalaisen kamariorkesterin jäsen ja soittanut  Aboa-jousikvartetin ensiviulistina.

Vikmanit ovat musiikkisukua  Juhiksen isä Olavi Vikman (1931 – 2006) oli turkulaisten hyvin muistama muusikko, musiikinopettaja ja käyrätorven taituri, joka kapellimestarina  tuli tutuksi Turun VPK:n puhallinorkesterin edessä.

Viikon turkulainen Vesa Vares

  Vares on myytinmurtaja Sellaiset historiantutkijat, jotka ovat itse kokeneet sotien ajan, ovat katoava luonnonvara. Onneksi kiinnostus aikakauteen ei ole

Lue lisää

Viikon turkuilainen Paavo Karikko

Paavo Karikko tutkailemassa juoksijan polvia Pajulahden urheiluopistolla ennen Helsingin olympialaisia.  Paavo loi  pikabaanan  Pimeässä marraaskuisessa illassa voi olla tympeää lähteä

Lue lisää

Viikon turkulainen Ivan Pinol

  Pinol toi katalaanisäihkettä Tepsiin Siihen, että TPS nousi viikonvaihteessa Veikkausliigaan, on monia syitä. Yksi keskeisimmistä on nappiin mennyt valmentajavalinta.

Lue lisää


Näytä kaikki yritykset