Viikon turkulainen Hannu Salmi

 

Tulisuudelmia ja palava kaupunki

Kulttuurihistoria on siitä hieno tieteenala, että tutkimuskohteeksi voi valita miltei minkä tahansa kohteen maan ja taivaan väliltä. Tätä vapautta on käyttänyt hyväkseen Turun yliopiston kulttuurihistorian professori Hannu Salmi, joka on perehtynyt niin suudelmien historiaan kuin Turun palon kauheisiin vaiheisiin. Erityisen innostunut Hannu on ollut elokuvista ja musiikista, varsinkin wagneriaaninen aika klassisessa musiikissa on sytyttänyt hänet.

Kyky kirjoittaa vetävästi ja valita kiintoisat aiheet on nostanut Salmen kahteenkin otteeseen tietokirjallisuuden Finlandia-palkintoehdokkaaksi.  Historian Ystäväin Liitto valitsi viime vuonna teoksen Tunteiden palo – Turku liekeissä 1827 vuoden historiateokseksi. Kirja kertoo  Turun palon herättämistä tunteista ja auttamishalusta.

Salmi on jo yli 20 vuoden ajan pyörittänyt vaimonsa Heli Paalumäen ja veljensä Kari Salmen kanssa Faros -kustantamoa, jonka ansiosta on saatu suomen kielellä luettavaksi monia sellaisia klassikkoja, jotka olisivat muuten jääneet suuren yleisön ulottumattomiin.Hannu itse kuvaa tutkimusalaansa:

”Havahduin nuorena siihen, että historiaa voi käsitellä eletyn elämän kautta. Kulttuurihistoria on paikka, jossa ”matalan” ja ”korkean” kulttuurin  raja-aidat voidaan ylittää,”

Avainsanat: #historia

Ulla Korpelan monta elämää

  Äskettäin vähän isompia syntäreitään juhlineella Ulla Korpelalla on ollut monipolvinen elämä. Kotiseutu on vaihdellut ympäri maata pohjamaalta Savoon, Karjalaan,

Lue lisää

Viikon turkulainen Jukka Hyönä

  Hyönä tietää,  mitä lukiessa tapahtuu Lukeminen saattaa tuntua tavanomaiselta toiminnalta, mutta kun sukeltaa hieman syvemmälle lukemisprosessiin, avautuu kiehtovia näköaloja.

Lue lisää

Viikon turkulainen Alisa Launonen

  Alisa on nopea, kestävä ja voimakas. Toistaiseksi nuorimmaksi Viikon turkulainen -sarjassa esitellyksi henkilöksi pääsee tällä viikolla naantalilainen. Pätevöitymisen turkulaiseksi

Lue lisää


Näytä kaikki yritykset