Viikon turkulainen Hannu Salmi

 

Tulisuudelmia ja palava kaupunki

Kulttuurihistoria on siitä hieno tieteenala, että tutkimuskohteeksi voi valita miltei minkä tahansa kohteen maan ja taivaan väliltä. Tätä vapautta on käyttänyt hyväkseen Turun yliopiston kulttuurihistorian professori Hannu Salmi, joka on perehtynyt niin suudelmien historiaan kuin Turun palon kauheisiin vaiheisiin. Erityisen innostunut Hannu on ollut elokuvista ja musiikista, varsinkin wagneriaaninen aika klassisessa musiikissa on sytyttänyt hänet.

Kyky kirjoittaa vetävästi ja valita kiintoisat aiheet on nostanut Salmen kahteenkin otteeseen tietokirjallisuuden Finlandia-palkintoehdokkaaksi.  Historian Ystäväin Liitto valitsi viime vuonna teoksen Tunteiden palo – Turku liekeissä 1827 vuoden historiateokseksi. Kirja kertoo  Turun palon herättämistä tunteista ja auttamishalusta.

Salmi on jo yli 20 vuoden ajan pyörittänyt vaimonsa Heli Paalumäen ja veljensä Kari Salmen kanssa Faros -kustantamoa, jonka ansiosta on saatu suomen kielellä luettavaksi monia sellaisia klassikkoja, jotka olisivat muuten jääneet suuren yleisön ulottumattomiin.Hannu itse kuvaa tutkimusalaansa:

”Havahduin nuorena siihen, että historiaa voi käsitellä eletyn elämän kautta. Kulttuurihistoria on paikka, jossa ”matalan” ja ”korkean” kulttuurin  raja-aidat voidaan ylittää,”

Avainsanat: #historia

Viikon turkulainen Karri Salmi

Karri Salmi ennusti osakesäästäjien retkellä  Maarianhaminassa tulevaisuutta varovaisesti. Paljon riippuu siitä, onko tekoälymarkkina kuumennut liikaa. Alunperin rakeinen kuva on paranneltu

Lue lisää

Viikon turkulainen Jari Salonen

Kuvateksti: Jari Salonen esiintyi tiistaina Tiistaiseurassa. Jari Salonen pinkoo  Turkua maailmankartalle Paavo Niurmi oli ensimmäinen suomalainen supertähti. Hänen sanottiin juosseen

Lue lisää


Näytä kaikki yritykset