Viikon turkulainen Claes Edelsköld

 

Vehmaan Klasu oli Suomen pankin ensimmäinen johtaja.

Olli Rehnistä ei tullut presidenttiä eikä spekulaatioista huolimatta Euroopan keskuspankin johtajaakaan, mutta Suomen Pankissa hänellä on reilusti virkakautta jäljellä.

Turkulaisten kuuluu näistä asioista puhuttaessa huomauttaa, että Suomen Pankki oli alun perin turkulainen instituutio ja että Rehnin ensimmäinen edeltäjä, Claes Johan Edelsköld, oli Turun poikia.

Suomen keskuspankki perustettiin vuonna 1811 keisari Aleksanteri I:n määräyksellä Turkuun nimellä Waihetus-, Laina- ja Depositioni-Contori. Alkuun se toimi lähinnä vaihtokonttorina, mutta sen tehtävät laajenivat ajan myötä. Suomen Pankki on neljänneksi vanhin keskuspankki maailmassa. Pankin perustamisen taustalla oli Suomen siirtyminen Venäjän keisarikunnan osaksi vuonna 1809. Keisari Aleksanteri I päätti perustaa pankin, jolla oli sittemmin keskeinen osa Suomen taloudellisen aseman kehittämistä autonomisena suuriruhtinaskuntana.

Claes Johan Sacklén, joka aateloituna vuodesta 1818 kantoi nimeä Edelsköld, syntyi Vehmaalla 11. helmikuuta vuonna 1762 ja teki Turussa tuomarina, virkamiehenä ja muutaman vuoden myös Turun kunnallispormestarina ennen kuin Ruotsin kruunu vaihdettiin Venäjän kaksoiskotkaan.

Waihetus-, Laina- ja Depositioni-Contori Suomen Suuren-Ruhtinaanmaassa sai Edelsköldin johtajakseen vuonna 1810. Koukeroinen nimi vaihtui Suomen Pankiksi vuonna 1840. Sattumoisin juuri tuona vuonna pankin ensimmäinen johtaja poistui muistettavien miesten joikkoon.

Viikon turkulainen DK 208

  DK 208 on lajinsa viimeinen Tänään, kun julkisuudelle esiteltiin Suomen ilmavoimien ensimmäinen  F 35 -hävittäjä, tunnusta JF-501 kantava kunnioitusta

Lue lisää

Viikon luontokuva -Urpiainen

Kuva: Heikki Junnila Urpiainen (Acanthis flammea) on pieni siemensyöjälintu, joka syksyisin ja talvisin esiintyy joskus suurissakin parvissa. Urpiaisen pituus on

Lue lisää

Viikon turkulainen Otto Andersson

  Menninkäinen Vårdöstä teki Turusta Sibeliuskaupungin Ahvenanmaan Vårdössä syntynyttä musiikkitieteilijää Otto Anderssonia (1879-1969) on  luonnehdittu koko elämänsä uteliaisuutensa säilyttäneeksi saaristolaispojaksi.

Lue lisää

Viikon turkulainen Vesa Vares

  Vares on myytinmurtaja Sellaiset historiantutkijat, jotka ovat itse kokeneet sotien ajan, ovat katoava luonnonvara. Onneksi kiinnostus aikakauteen ei ole

Lue lisää


Näytä kaikki yritykset