Viikon turkulainen Car Göran ”Calle” Hagström

 

Calle Hagströmilla  on surun vuosi

Kauppaneuvos Car Göran ”Calle” Hagströmillä on ollut surullinen kevätkesä. Pitkän uran useiden menestyneiden yritysten johdossa tehnyt mies menetti puolisonsa 52 vuoden mittaisen avioliiton jälkeen ja  mieli on tietysti maassa. Surua helpottaa oma perhe ja  laaja ystävien verkosto. Turussa jokseenkin kaikki tuntevat Callen ja Calle tuntee kaikki,.

Turun Hankkenilta valmistuneen Hagströmin ura alkoi Kokkolassa perheyritys Rukkassa, ja jatkui Farmoksen kulutustavarapuolen johdossa, mistä Tapio Penttilä houkutteli mainosalalle. Finnadista kasvoi Hagströmin aikana Suomen johtava toimisto. Seuraava pesti oli Mäntän viehättävissä maisemissa, Serlachiuksen johtotehtävissä. Turku veti kuitenkin takaisin puoleensa ja  vuonna 1986 Hagström headhantattiin johtamaan Marco Californiasta Felix Abbaksi muuntautuvaa tehdasta. Aluksi vain 35 kurkunpurkittajan pajassa seurasi huimia kasvun ja fuusioiden vuosia ja kun Hagström eläköityi, konsernin nimi oli Orkla ja siitä oli tullut tuhansien työntekijöiden kansainvälinen toimija Pohjoismaissa ja Baltiassa.

Eläkkelle jäätyäänkin Hagström on jatkanut hallitusammattilaisena useissa yrityksissä. Vannoutunut Volvo -mies istui pitkään muun muassa Turun Keskusautohallin hallituksessa. Keskusautohalli on ei enempää eikä vähempää kuin maailman vanhin Volvojen jälleenmyyjä.

Kuva: Markku Heikkilä

Viikon turkulainen Sven Olof Hassel

  Hassel on peltipoliisien isä  Majakkarannan  kauniista kerrostaloasunnostaan katselee Pitkäsalmelle eläkeläispoliisi, jolla on kerrottavanaan tarina jos toinenkin. Komisario Sven Olof

Lue lisää

Viikon turkulainen Mika Lamppu

  Mika on sivistynyt pillimies Jalkapallon ystäville on alkamassa  yövalvontakuukausi, kun Amerikassa pelattavat MM-kisat tällä viikolla käynnistyvät. Sitä ei tiedä,

Lue lisää


Näytä kaikki yritykset