Viikon turkulainen Antti Aarnio-Wihuri

 

Miljardööri puimurin pukilla

Wihurin tukussa Urusvuoressa evästettiin taannoin uutta kassatoimihenkilöä:
”Jos tähän tulee joskus joku maajussi resuisissa haalareissa jotain kyselemään, niin muista olla kohtelias. Hän saattaa olla omistaja”
Antti Aarnio-Wihuri kuuluu maassamme todella pienilukuiseen kerhoon. Hän on miljardööri. Talouslehti Forbesin mittauksessa AAW:n omaisuudeksi arvioitiin aika äskettäin 1,6 miljardia euroa ja tuskinpa viime aikojen talouskehtys on omaisuusmassaa pienentänyt. Näinä päivinä 120 vuotta täyttävä monialayhtiö Wihuri on säilynyt sitkeästi pörssin ulkopuolella sukuyhtiönä, Antti Aarnio-Wihuri on yrityksen pääomistaja ja hallituksen puheenjohtaja.

Puintihommia mies tekee Jullaksen kartanossa Kaarinassa. Kahdeksankymppinen teräsvaari pui 137-hehtaarisen tilan viljat pääasiassa yksinään. Työ sujuu John Deere -merkkisellä puimurilla. Sitä valmistava yhtiö kuuluu sekin Aarnio-Wihurin konserniin: aiemmin omistettu Caterpillar-yhtiö sai vaihtua John Deereen kuulemma osittain siksi, että koneet oli Jullaksessa kokeiltu ja hyviksi havaittu.

On Antti Aarnio-Wihuri tottunut puimurikyytiä kovempaankin vauhtiin. 1960-luvulla hän hallitsi virtaviivaisella Porsche 906:llaan vuosia Artukaisten ajoja.  Keimolan moottoriradan omistajanakin ollut  autourheilun ystävä tunnetaan myös siitä,että hän toimi miljoonaluokan kummisetänä Waltteri Bottaksen uralla.
Niille, keitä kateus kaivertaa, voi kertoa, että maailman mittakaavassa Antti Aarnio-Wihurin omaisuus on  sentään vielä pennosia. Forbesin miljardöörirankingissa Kuusiston puimamies löytyy sijalta 1839.

Avainsanat: #Kaarina #urheilu

Viikon turkulainen Heikki Pälve

Heikki Pälve on kippari Pihlmanin sukua Kun Turun kaupunginvaltuusto kokoontui järjestäytymisistuntoonsa, ei  Heikki Pälve enää istunut tutulla paikallaan. Hän kuuluu

Lue lisää

Viikon turkulainen Kalervo Väänänen

  Saaristomeri pelastuu Väänäsen opein Turun yliopiston rehtorina  kymnmenvuotisen uran tehnyt Kalervo Väänänen ei ole jäänyt lepäämään laakereillaan eläköitymisensä jälkeen.

Lue lisää

Viikon turkulainen Arto Huhto

  Huhto huhtoo töissä ja airoissa Viime viikolla esiteltiin viikon turkulaisena laitapuolen kulkija, joka elämäsä aikana työllisti poliisia satoja pikkurikoksia

Lue lisää

Viikon turkulainen Liston

  Liston kuului katukuvaan Paikallisessa lehdessä on taitettu peistä siitä, miten Turun ”uudella” kauppatorilla on rauhatonta. Kiveysten reunoilla notkuvat päihteiden

Lue lisää


Näytä kaikki yritykset