Sillä on väliä, mihin aikaan päivästä suklaata syö.
Oletko sinäkin henkilö, jonka lempiherkkua on suklaa? Et ole siinä tapauksessa yksin!
Suklaa kuuluu varmaan lähes jokaisen suosikkinameihin, ja suklaalla onkin paljon erilaisia vaikutuksia mieleemme. Suklaa esimerkiksi synnyttää meissä onnellisuushormoneja, joten ei ihme, jos suklaata tekee mieli esimerkiksi silloin, kun on ollut huono päivä.
Suklaassa on toki huonotkin puolensa, sillä jos suklaata tulee syötyä usein ja paljon, voi se kerryttää kiloja huomaamatta, ja toki vaikuttaa muutenkin negatiivisesti terveyteemme.
Nyt suklaan syöntiä on kuitenkin tutkittu uudessa tutkimuksessa, ja se lupaileekin jotain aivan muuta: jos syöt suklaata aamupalaksi, se saattaakin auttaa sinua laihtumaan.
Jos nimittäin syöt 100 grammaa suklaata aamupalaksi, todettiin sen sekä polttavan rasvaa kehossa, sekä laskevan kehon sokeritasoja päivän aikana.
Tutkimukseen osallistuneet söivät aamiaisen lisäksi suklaata 100 grammaa myös iltaisin ennen nukkumaanmenoa.
Yllättävää kyllä, suklaata syöneiden paino ei noussut, vaan tutkijat päinvastoin totesivat suklaan hyödyt rasvan poltossa.
Jos olet suklaan ystävä, tämän pitäisi olla sinulle ilouutinen! Muistathan kuitenkin kohtuus kaikessa 😉
Lähde: Everyday Health, nainen.com
Viikon turkulainen Kalervo Väänänen

Saaristomeri pelastuu Väänäsen opein Turun yliopiston rehtorina kymnmenvuotisen uran tehnyt Kalervo Väänänen ei ole jäänyt lepäämään laakereillaan eläköitymisensä jälkeen.
Star Tours -Matkoja vuodesta 1986

Olemme henkilökohtaiseen palveluun ja helppoon asiointiin panostava matkatoimisto. Järjestämme pakettimatkoja ympäri vuoden sekä Suomeen että ulkomaille, aina päivän mittaisista
Muutami asioi ku tapahtus 1.6

🇫🇮 Suomen tapahtumia 1. kesäkuuta: 🔹 1906 – Suomeen säädettiin yleinen ja yhtäläinen äänioikeus (voimaan 1.6.) Vaikka laki
Kesäloma alkaa kouluissa

Helatorstai meillä ja muualla

🇫🇮 Helatorstai vanhoissa suomalaisissa perinteissä Vaikka helatorstai on kristillinen juhla, siihen on Suomessa yhdistynyt esikristillisiä kevätperinteitä, etenkin maaseudulla. Tässä
Uutissi Turust 12.5 -ei virallissi mut torellissi

Uutissi Turust. Uutispuristimena Vähä Heikkilä morjens. ooo Turun ratikan suunnittelu vaaj jatkuu ja jatkuu. Sevverran kuulin et maanpualustuksellisist syist