Turun uuden kauppatorin ravintolapaviljonkien ovet ovat auki
Kaikkien Turun uudelle kauppatorille rakennettujen ravintolapaviljonkien ravintolayrittäjät ovat saaneet toiminnan käyntiin ja ovet auki asiakkaille. Tarjonnasta löytyy monipuolista ruokatarjontaa, kahvilapalveluita ja vahvempia drinkkejä. Pienemmissä paviljonkitiloissa, jotka sopivat esimerkiksi myymälän pitämiseen, on vielä yrittämisen mahdollisuuksia vapaana.
Uusimpana toimijana kauppatorille on saapunut Torikahvila Otava, joka pitää kahviloita muissakin Turun keskeisissä kohteissa. ”Uskon vahvasti torin tulevaisuuteen: se on upea kohtaamis- ja kauppapaikka niin turkulaisille kuin turisteille. Haluamme tuoda omalta osaltamme torille viihtyvyyttä ja tunnelmaa, jopa omasta nimikkodrinkistä on keskusteltu. Haluamme olla helposti lähestyttävä toimija torilla, sanoo Otava-ketjun toimitusjohtaja Mika Wikström.
Aikaisemmin ravintolapaviljongeissa ovat aloittaneet Tori´o, Agnes ja Torigrilli. Ravintola & baari Tori´o tarjoilee rennompaa tunnelmaa ja mutkattomia annoksia maailman turuilta ja toreilta – lounaan, illallisten, brunssien ja dj-iltojen muodossa. Tori´on tarjonta elää vuodenaikojen mukana ja pohjaa tuoreuteen sekä paikallisuuteen. Pääosa raaka-aineista tulee paikallisilta tuottajilta kauppatorilta sekä kauppahallista.
Lähes kaikille turkulaisille tuttu, legendaarinen Torigrilli on avautunut entistä ehompana Eerikinkadulle ja palvelee nyt vuorokauden ympäri. Agnes taas kasvattaa Tero Sintosen suosittujen ravintoloiden joukkoa.
Kahteen pienempään paviljonkiin etsitään yrittäjiä tarjouskilpailulla
Turun kaupungin tavoitteena on saada monimuotoinen kokonaisuus erilaisia toimijoita toripaviljonkien liiketiloihin ja tilat 4 ja 5 vuokrataan kiinnostuneille yrittäjille hintaperusteisella kilpailutuksella. Tiloja voi käyttää esimerkiksi myymälä- tai palvelutoimintaan, mutta ravintolakäyttöön ne eivät sovi.
”Etsimme kahta uutta toimijaa kaupungin paraatipaikalle, arkkitehtonisesti arvokkaisiin toripaviljonkeihin. Edellinen kilpailutus onnistui hienosti, ja olemme saaneet neljä uutta ja mielenkiintoista toimijaa paviljonkien ravintolatiloihin. Nyt toivommekin yhtä innostuneita ja laadukkaan palvelun tarjoajia pienempiin myymälätiloihin Eerikinkadulle.” kertoo kauppapaikkapäällikkö Hanna Sjöbring.
Uuden Kauppatorin avajaisjuhlaa vietetään lauantaina 17.9., ja juhlallisuudet jatkuvat koko viikon päivittäin vaihtuvilla teemoilla.
Avainsanat: #Kauppatori
Kaarinan Autolasissa asiakaspalvelu kaiken keskiössä
________________________________________________________________________________________ Kokenutta osaamista autolasialalla – Kaarinan Autolasi palvelee asiakkaan arkea helpottaen Autolasiala on muuttunut valtavasti viimeisten vuosikymmenten aikana. Yksi muutoksen
Oletko sinä huolissasi läheisesi mielenterveydestä?
21 % turkulaisista on psyykkisesti merkittävästi kuormittuneita. Oletko sinä huolissasi läheisesi mielenterveydestä? Yli puolet suomalaisista saa elämänsä aikana mielenterveyden
8.3 ruusu kaikille naisille
Naistenpäivänä Teissä on voimaa,lämpöä ja viisautta. Te kannatte arkea,rakennatte huomistaja teette maailmastahieman paremman paikan. Hyvää naistenpäivää kaikille naisille. 🌷 _________________________________________________________________________________
Milloin kevät yleensä saapuu Turkuun?
Turku kuuluu Suomen alueisiin, joihin kevät saapuu yleensä hieman aikaisemmin kuin moneen muuhun osaan maata. Meren läheisyys ja leudompi
Pegasus tarjoilut kaikkiin juhliin
Pegasus Yrityscatering 2026 Klikkaa ylläolevaa linkkiä niin saat lisää tietoa
Star Image avasi monipuolisen valokuvaukseen, filmeihin ja kehystämiseen keskittyvän liikkeen Eerikinkadulle.
Star Image avasi Turkuun valokuvauksen erikoisliikkeen – filmien ja kehysten ystäville uusi kohtaamispaikka Eerikinkadulle Valokuvauksen kivijalkakulttuuri vahvistuu Turussa, kun