Turun uuden Kauppatorin avajaisia vietetään 17.9. alkaen viikon kestävällä juhlalla, jossa on omaa ohjelmaa eri toimijoiden kanssa järjestettynä joka päivälle. Pääjuhla on lauantaina 17.9. Kauppatorilla. Myös sunnuntaina 18.9. vietettävänä vuosittaisena Turun päivänä juhlitaan Turun uutta upeaa Kauppatoria.
Avajaisviikon pääjuhlassa lauantaina 17.9. ohjelmassa on muiden muassa viralliset avajaispuheet, sirkusta, klassista musiikkia ja erityisohjelmaa lapsille. Avajaiset huipentaa Turun Tähden -suurkonsertti. Turun Tähden -konsertti on yhdessä Aurajoen nuorkauppakamarin ja Auttamisesta arkea -hankkeen kanssa toteutettava suurkonsertti, jossa esiintyvät vuosien aikana Turun Tähdiksi valitut tunnetut turkulaiset taiteilijat. Tulonsa avajaiskonserttiin ovat vahvistaneet jo Pepe Willberg, Tommi Läntinen ja Robin Packalen. Konsertin esiintyjäkaarti täydentyy kesän aikana – siitä tiedottaa Aurajoen nuorkauppakamari, joka kokoaa tietoa myös sivulle www.turuntahden.fi
Avajaisviikon ohjelma levittäytyy koko Kauppatorin alueelle ja avajaisten etkoja sekä jatkoa vietetään myös ympäröivissä kauppakortteleissa. Kauppatorilla on oma esiintymislava, joka tulee pysyvästi Kauppiaskadun ja Yliopistonkadun kulmaan. Avajaisia varten torille tulee myös isompi ohjelmalava.
Ohjelmaa valmistellaan yhdessä torikauppiaiden kanssa niin, että torin monipuolinen anti pääsee esiin parhaalla mahdollisella tavalla. Suunnitelmissa on Turun suurimpien vihannesten kilpailu, kokkeja tekemässä annoksia torikaupan antimista ja esimerkiksi lasten perunanveistelykilpailu. Ohjelmaa on myös Toriparkissa.
Turun päivän teemaksi Kauppatorille on valittu saaristoteema, ja torilla kuullaan Archipelago Sea Jazz -festivaalisarjan antia ja torilla tarjoillaan saaristolaistuotteita.
Avajaisviikon aikana on tarkoitus järjestää omaa ohjelmaa eri kohderyhmille kunakin päivänä. Maa-nantaina 19.9. on senioreiden päivä, tiistaina 20.9. järjestöjen päivä, keskiviikkona 21.9 liikunnan päivä, torstaina 22.9. on nuorten ja opiskelijoiden päivä ja perjantaina 23.9 on työpaikkojen toripäivä After work -teemalla. Lauantaina 24.9. vietetään vielä Ydinkeskustayhdistyksen korttelimarkkinoita.
Avajaisten ohjelma täydentyy koko ajan ja kokonaisuudesta tiedotetaan säännöllisesti.
Turun uusi Kauppatori valmistuu aikataulussaan torin osalta avajaisiin mennessä. Toria ympäröivillä katualueilla tehdään töitä vielä avajaisviikon jälkeenkin.
Avainsanat: #Kauppatori
30.5.2026
3 merkkiä siitä, että tarvitset lepoa
https://www.facebook.com/profile.php?id=61590592702217 1. Ärsyynnyt tavallista helpommin 2. Lepokaan ei enää tunnu palauttavan 3. Ilo katoaa asioista, joista ennen nautit
Kun elämä mahtui kahteen muovikassiin
Turkulainen Ville Mäkilä rakentaa palvelua, jossa lahjoittaminen tehdään helpoksi ja osaksi tavallista arkea. Hänen perustamassaan Auttamisesta Arkea -palvelussa yritys tai
Tu Casa – Karibian lämpöä keskellä Turkua
Turun sydämessä, Nunnankadulla sijaitsevassa Taiteen talossa, entisen Rettigin tupakkatehtaan historiallisissa tiloissa, tuoksuu jotain aivan muuta kuin tavallinen lounasravintola. Siellä
Viikon luontokuva -Käki
Kuva: Heikki Junnila Käki elää kaikenlaisissa metsissä, viljelysalueilla, vuoristomaisemissa ja rannikon nummilla. Sitä esiintyy myös tunturikoivikoissa sekä peltojen ja soiden
Kevät herättää luonnon – ja allergiat
Monelle kevät tarkoittaa valoa, lintujen laulua ja luonnon heräämistä. Samalla se tuo mukanaan myös siitepölykauden, joka voi näkyä väsymyksenä, aivasteluna,