Tiedote. Julkaistu: 07.03.2022, 09:54
Turun kaupunki
Turun kaupunki on poistanut Venäjän presidentti Vladimir Putinin laatan merimuseo Forum Marinumin muistolaatta-alueelta. Laatta poistettiin perjantaina vastalauseena Venäjän hyökkäykselle Ukrainaan.
Putin sai laatan Forum Marinumin edustalla olevalle muistolaatta-alueelle 25.6.2013, jolloin hän vieraili Turussa presidentti Sauli Niinistön kanssa. Turun kaupunki luovuttaa suojelulaattoja Itämeren suojelutyössä kunnostautuneille arvovieraille. Laatat sijaitsevat Forum Marinumin sisäänkäynnin edessä.
Sodan alettua Turku on jo aiemmin keskeyttänyt ystävyyskaupunkisuhteet Pietarin kaupungin kanssa, sulkenut Pietarissa toimivan Turkukeskuksen ja jäädyttänyt kulttuurivaihtoon liittyvät toimet. Kaupunki on lisäksi tukenut Ukrainaa SPR:n kautta 150 000 eurolla.
Lisätiedot:
Mika Akkanen
Kansainvälisten asioiden päällikkö
Turun kaupunki
p. 050 559 0590
NO NYT ON ARVONTA!

Osallistu ja klikkaa facebookkiin https://www.facebook.com/photo?fbid=1278133614111109&set=pcb.1278135807444223
Uutissi Turust 15.9 -ei virallissi mut torellissi

Uutissi Turust. Uutiskondorikotkana Vähä Heikkilä morjens. ooo Turkulaiset on erelläkävijöi mones asias. Nyt esimerkiks on ratkastu et kummottos voiraan
Ei kukka jaksais vähä appu anta

Ole mukana Lähilauantaissa! Pidetään lähiyritykset ja -palvelut hengissä!

Ole mukana Lähilauantaissa! Mikä Lähilauantai? Päivä, jolloin ostetaan lähialueen pk-yrityksistä ja tuetaan paikallisia oman kylän palveluita. Vedä siis 6.9. ostohousut
Dragonmelonta tuo yritykset sekä yhdistykset tekemään yhdessä hyvää

Kuva: Rabbit Visuals Oy Turun Yrittäjät ry järjestää Dragonmelonta-yleisötapahtuman 5.9.2025 yhteistyössä Raisio-Naantalin ja Airiston nuorkauppakamarien kanssa. Dragonmelonta on hyvänmielen
Hyvä muistaa tänäänkin
