TPS murskasi HIFK:n lauantain kotipelissä

TPS juhli jälleen voittoa HIFK:ta vastaan. Arkistokuva.

Toista kertaa peräkkäin Turun Palloseura ei hukannut päätöserässä voittoa selvästä johtoasemasta SM-liigassa. Keskiviikkona KooKoo vei Kouvolassa voiton TPS:n nenän edestä iskemällä kolmannessa erässä neljä maalia, mutta lauantaina turkulaisten johto piti 4–0-kotivoittoon HIFK:sta.

Turkuhallissa oli pitkästä aikaa liigatunnelmaa, kun lauantain myöhäisottelu oli houkutellut halliin lähes 4 200 katsojaa.

– Hieno taisteluvoitto runsaan yleisön edessä. Pystyimme pelaamaan järkevää hyökkäyspeliä ja puolustus toimi tiiviinä, iloitsi TPS:n päävalmentaja Jussi Ahokas

TPS:n kapteeni Juhani Jasu vei kotijoukkueen johtoon avauserän lopulla iskemällä HIFK:n maalivahdin Michael Garteigin torjunnasta kimmonneen kiekon verkkoon. Mitch Hults ja Mikael Pyyhtiä lisäsivät kotijoukkueen johtoa toisessa erässä, ja voittoluvut sinetöi Eetu Liukas tyhjään maaliin päätössummerin soidessa.

TPS:n maalilla Andrei Karejev pelasi loistavasti ja pohjusti voiton 32 torjunnallaan.

– Tunnetta oli paljon pelissä, mutta emme saaneet voimaa takaa-ajoon, HIFK:n päävalmentaja Ville Peltonen harmitteli.

Viikon turkulainen Kalervo Väänänen

  Saaristomeri pelastuu Väänäsen opein Turun yliopiston rehtorina  kymnmenvuotisen uran tehnyt Kalervo Väänänen ei ole jäänyt lepäämään laakereillaan eläköitymisensä jälkeen.

Lue lisää

Star Tours -Matkoja vuodesta 1986

  Olemme henkilökohtaiseen palveluun ja helppoon asiointiin panostava matkatoimisto. Järjestämme pakettimatkoja ympäri vuoden sekä Suomeen että ulkomaille, aina päivän mittaisista

Lue lisää

Helatorstai meillä ja muualla

  🇫🇮 Helatorstai vanhoissa suomalaisissa perinteissä Vaikka helatorstai on kristillinen juhla, siihen on Suomessa yhdistynyt esikristillisiä kevätperinteitä, etenkin maaseudulla. Tässä

Lue lisää


Näytä kaikki yritykset