Varsinais-Suomessa on tehty lukemattomia havaintoja kiuruista ja töyhtöhyypistä. Sisämaahan muuttolinnut etenevät, kun kylmä hellittää.
Suomeen on puhaltanut viime päivinä lounaistuuli ja myötätuulessa maahan on saapunut lukuisia kiuruja ja töyhtöhyyppiä. Tosin linnut ovat pysähtyneet Lounais-Suomen rannikolle, kertoo Birdlife Suomen tiedottaja Jan Södersved.
– Muu maa on vielä pitkälti lumen peitossa. Jos lumitilanne olisi Suomessa toinen, linnut olisivat levittäytyneet isommalle alueelle ja jatkaneet muuttoaan sisämaahan. Nythän sisämaassa on toistaiseksi vielä hiljaisempaa, Södersved kuvailee tilannetta.
Birdlife Suomen ylläpitämän Tiir.fi -havaintosivuston mukaan Varsinais-Suomessa on tehty kahden päivän aikana kymmeniä havaintoja työhtöhyypistä. Södersvedin mukaan Turun seudulla on tällä hetkellä myös satoja kiuruja odottamassa säiden lämpenemistä, jotta ne voivat jatkaa matkaansa laajemmalle alueelle.
– Lisäksi Suomeen on saapunut jo hanhia. Metsähanhia on tullut viikonvaihteessa ja merihanhia jo helmikuun puolivälistä lähtien. Sitten on tehty havaintoja muutamista kurjista Varsinais-Suomessa, ja kevään ensimmäinen tylli on havaittu Utössä tiistaina, hän kertoo.
Yksittäisiä muuttajia jo sisämaassa
Vaikka suurin osa linnuista pysyttelee vielä Lounais-Suomessa, on yksittäisiä muuttajia ehtinyt jo sisämaahan.
– Töyhtöhyyppiä on havaittu Tampereen, Lappeenrannan ja Etelä-Savon alueella. Samaten yksittäisiä kiuruja on havaittu Pirkanmaan ja Päijät-Hämeen ja Etelä-Karjalan alueilla, Södersved kertoo.
Kylmät kelit hidastavat kuitenkin lintujen kevätmuuttoa. Kun pakkaskausi hellittää, muuttolinnut etenevät syvemmälle sisämaahan.
Birdlife Suomen tiedottaja Jan Södersvedin mukaan kevätmuutto on ajallaan. Viime vuosina se on tapahtunut aina aina helmikuun ja maaliskuun taitteessa.
– Kevätmuutto on aikaistunut muutamassa vuosikymmessä. Nykyiset kiurumäärät helmikuun ja maaliskuun vaihteessa olisivat olleet aika tavattomia vielä vähän aikaa sitten.
Avainsanat: #kevät
Viikon turkulainen Toivo T. Salmi
Professori Toivo T. Salmi on edelläkävijä. Vuonna 1969 lääkäriksi valmistuneesta ja 1974 tohtoriksi väitelleestä Salmesta tuli yksi ensimmäisistä lasten
Mitä minun autoni pitää elämässäni tehdä?
Teksti: Petri Hyrsky Mihin Varsinais-suomalainen käyttää autoa vuonna 2026? Auto vie töihin, kauppaan, mökille, harrastuksiin ja joskus meren yli
Osallistu ja voita unelmaillallinen
Klikkaa linkkiä Facebookkiin https://www.facebook.com/photo/?fbid=1570193824905085&set=a.659858589271951
Voita matka kahdelle Tallinnaan 15.9
Klikkaa linkkiä ja osallistu Facebookissa https://www.facebook.com/photo/?fbid=1561346035789864&set=a.659858589271951
Brunssi kahdelle Taiteen Talolla arvonta
Arvonta tapahtuu Facebook sivulla. Linkki arvontaan alla https://www.facebook.com/photo?fbid=1557399529517848&set=a.659858589271951
Rioni tuo palan Georgiaa Turkuun – pöytään katetaan ruokaa, tarinoita ja yhdessäoloa
Miltä tuntuisi lähteä pienelle matkalle Georgiaan – ilman lentolippua? Rionissa se onnistuu ruoan, viinin, puuhiiligrillin ja ennen kaikkea yhdessä syömisen