Mikko Ketonen on poissa

 

Mikko Ketonen ei ehtinyt nähdä vuoden vaihtumista, kutsu suureen tuntemattomaan tuli vuoden 2025 viimeisinä tunteina. Mielikuvitukseni lentää 1950-luvulle, aikaan jolloin Mikko ja Keijo saattoivat leikkiä Kauppiaskatu 5:ssä Turun Sanomien sivunvalmistusosastolla  Pentti Viherluodon jaloissa ja Irja Ketonen tuli avainnippua heiluttaen kertomaan, että uuvuttavan oikeustaiston jälkeen hän on päällikkö talossa ja pojat sen itseoikeutettuja perillisiä. Kohtaus on keksitty, mutta Keijo Ketonen oli siihen ihastunut, kun Kaarina-teatteri esitti sen Turun Sanomien 100-vuotisjuhlassa.

Mikko oli veljeksistä ehkä enemmän bisneshenkinen. Keijoa on kiinnostanut yhteiskunnallinen vaikuttaninen, tietotekniikka ja journalismi. Mikko muisti viimeisinä vuosinaan usein todistaa, että TS -yhtymä on myös merkittävä kiinteistöomaisuuden haltija. Turun Kauppakorkeakoulu oli hänelle aina merkittävä taustayhteisö. Ruotsin konsulin tehtävä oli Mikolle pitkäaikainen ja miellyttävä tehtävä, samoin työ Suomen kulttuurirahaston Varsinais-Suomen rahaston hoitokunnan puheenjohtajana

Surunvalittelujen seassa näkee jo keskusteltavan, jatkuuko Turun Sanomien taival perheyrityksenä myös Ketosen mahtiveljesten jälkeen. Pörssiin listautumisesta on toisinaan huhuiltu ja siitäkin jaksetaan muistuttaa, että Helsingin Sanomien Erkoilla ja Turun Sanomilla oli yhteinen nuorsuomalainen perimä. Onko sillä mitään merkitystä tulevaisuuden omistajaratkaisuja mietittäessä?

Markku Heikkilä

Kuva: Bo Stranden

Ulla Korpelan monta elämää

  Äskettäin vähän isompia syntäreitään juhlineella Ulla Korpelalla on ollut monipolvinen elämä. Kotiseutu on vaihdellut ympäri maata pohjamaalta Savoon, Karjalaan,

Lue lisää

Viikon turkulainen Jukka Hyönä

  Hyönä tietää,  mitä lukiessa tapahtuu Lukeminen saattaa tuntua tavanomaiselta toiminnalta, mutta kun sukeltaa hieman syvemmälle lukemisprosessiin, avautuu kiehtovia näköaloja.

Lue lisää

Viikon turkulainen Alisa Launonen

  Alisa on nopea, kestävä ja voimakas. Toistaiseksi nuorimmaksi Viikon turkulainen -sarjassa esitellyksi henkilöksi pääsee tällä viikolla naantalilainen. Pätevöitymisen turkulaiseksi

Lue lisää


Näytä kaikki yritykset