Uudistunut Luostarinmäki tarjoaa uusia näyttelysisältöjä, saavutettavampia palveluita ja viihtyisämpää museoelämystä kaikille. Museokorttelin avautumista juhlitaan Avajaiskarnevaalin merkeissä 18.–19.6. Tervetuloa!
Näyttelyuudistus nostaa esiin asukkaiden tarinoita
Uudistuksen myötä Luostarinmäeltä löytyy yhä enemmän tietoa alueella eri aikoina asuneista asukkaista ja alueen historiasta. Museokävijät voivat tutustua esimerkiksi Luostarinmäellä asuneen kätilön, valokuvaajan, kasvattipojan tai irtolaisen tarinoihin. Ääniopasteena on kuunneltavissa yhteensä 51 eri asukkaan elämään liittyvää tuokiokuvaa.
Teemanostoja on puolestaan tuotettu muun muassa Luostarinmäen rakennusperinteestä sekä krouvien ja merenkulun historiasta. Menneistä ajoista kerrotaan aikaisempaa moniaistisemmin, ja osassa näyttelyä kävijät pääsevät itse kokeilemaan, tutkimaan, ja jopa rakentamaan, tai tutustumaan yölliseen Luostarinmäkeen. Kujilla saattaa myös kuulla menneisyyden kaupunkiääniä.
Osa uudistusta on lapsille suunnattu Lasten Luostarinmäki, jonka pihapiirissä on tilaa leikille ja toiminnalle. Lasten Luostarinmäellä saa koskea esineisiin, kokeilla, tutkia ja leikkiä, ja samalla voi oppia lisää Luostarin-mäen elämästä ja historiasta.
Kesän aikana museokävijät pääsevät myös seuraamaan arkeologeja työssään. Luostarinmäeltä talvella tehtyjen kaivausten yhteydessä löytyneen 1800-luvun alkuun ajoittuvan katukiveyksen esiin ottaminen jatkuu kesällä 6.7.–29.7. ja 8.8.–31.8.
Kahvila Kisälli tarjoaa tunnelmallisen lepohetken
Idyllinen Kahvila Kisälli Turussa. Viihtyisä ja idyllinen Kahvila Kisälli sijaitsee 1850-luvulla rakennetussa puutalossa aivan Luostarinmäen museokorttelin vieressä Vartiovuorenkadulla Turussa. Piipahda kahvilassamme museovierailun yhteydessä tai tule muuten vaan! Kahvila Kisälli tarjoaa asiakkailleen tuoreita, itse tehtyjä leivonnaisia, kuten piirakoita, pullaa, sämpylöitä, leipää ja leivoksia sekä vastakeitettyä kahvia. Valikoimaamme kuuluvat myös esimerkiksi jäätelö ja virvoitusjuomat.
Museokorttelin avautumista juhlitaan Avajaiskarnevaalin merkeissä 18.–19.6.
Luostarinmäen kesä avautuu kävijöille koko viikonlopun kestävien avajaisten voimin. Luvassa on näyttelyesittely-jä, tietovartteja, musiikkia ja ohjelmanumeroita. Shanty Singers esittävät entisajan merimieslauluja, posetiivari viihdyttää korttelin kujilla ja sirkustaiteilijat esittelevät taitojaan. Myös käsityöläiset ovat työskentelemässä verstaissaan.
Avajaiskarnevaalin ohjelma löytyy turku.fi/luostarinmaki.
Mämmi ”ilman mitään krumeluureja”

Mämmin historia on yllättävän pitkä ja mielenkiintoinen – se juontaa juurensa jopa keskiajalle, ja mahdollisesti vielä kauemmas. Vaikka nykyisin mämmi
Mistä ne pääsiäispuput oikein tuli?

Mistä ne pääsiäispuput oikein tuli? Vaikka pääsiäiseen Suomessa on perinteisesti kuulunut virpomista, pajunkissoja ja mämmiä, on monelle tuttu myös
4 vinkkiä kauniin kevätpäivän viettoon

1. Lyhyt luontoretki tai kävely lähimetsässä Kevään merkit – lintujen laulu, silmuja pukkaavat puut ja kirkastuva valo – piristävät
Yrityskyläs – Eve the Creator

Ulvilasta Australian kautta Liedon perälle. Tapaan Eveliina Sillanpään, kotoisasti Even, konttorissaan Turun keskustassa. Konttori on yhteistyötila, jossa toimii myös muita
Osallistu ja voita mahtava Brunssi kahdelle.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=1150525413538597&set=a.659858589271951 Arvotaan10.4. Klikkaa linkkiä ja osallistu