Lounais-Suomen Jätehuollon Vierailukeskus Kahmarissa järjestetään avoimet ovet keskiviikkona 25. lokakuuta kello 15–18. Asukkailla on tapahtumassa mahdollisuus tutustua lähemmin oman alueensa jäteyhtiöön, sen tekemään ympäristökasvatukseen ja jäteneuvontaan sekä lounaissuomalaiseen kiertotalousyhteistyöhön.
Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) uuden Vierailukeskus Kahmarin ovet ovat auki kaikille kiertotaloudesta, jätehuollosta ja ympäristöasioista kiinnostuneille keskiviikkona 25.10.2017 klo 15–18.
Vierailukeskus sijaitsee Orikedolla, LSJH:n Turun toimiston alakerrassa, osoitteessa Kuormakatu 17. Kahmarissa kiertotalous herää eloon. Keskus toimii näyttelytilana, oppimisympäristönä ja yhteistyöverkostojen rakentajana. Avoimissa ovissa yleisö pääsee tutustumaan opastetusti vierailukeskuksen kiertotalousaiheisiin näyttelyihin sekä LSJH:n tarjoamaan jäte- ja ympäristöneuvontaan. Tilaisuudessa voi kahvittelun lomassa testata myös lajittelutaitojaan sekä kokeilla musisointia kierrätyssoittimilla.
LSJH:n neuvonta tavoittaa kasvokkain yli 15 000 henkeä vuodessa. Neuvonnalla ja ympäristökasvatuksella on kiertotaloudessa tärkeä rooli, ja niiden merkitys korostuu jatkuvasti lisääntyvän materiaalihyödyntämisen myötä. Toimivan jätehuollon ja laadukkaan kierrätyksen perusta on kotona tapahtuva lajittelu. Taustaksi tarvitaan tietoa ja motivointia.
– Osa toimialueemme 8.-luokkalaisista on jo päässyt tutustumaan vierailukeskukseen ja ympäristökasvatustyöhömme osana LSJH:n kiertoajeluja. Kahmari luo LSJH:lle entistä paremmat mahdollisuudet toteuttaa tuloksellista ja innostavaa kestävän kehityksen kasvatusta koululaisten lisäksi erilaisille ryhmille, LSJH:n asukaspalvelupäällikkö Cati Huhta kertoo.
Vierailukeskus tarjoaa tietoa, oivalluksia, kontakteja ja uusia ideoita myös yrityksille, jotka haluavat kehittää kiertotalouteen pohjautuvaa liiketoimintaa.
Topinojan jätekeskuksen alueesta kehitetään aktiivisesti kiertotalouskeskusta nimeltä Topinpuisto. Topinpuiston yrityksille vierailukeskus on näyteikkuna, jossa tuodaan esille seudun kiertotaloustoimijoiden palvelut ja osaaminen.
Vierailukeskusta kehitetään yhteistyössä Turun ammattikorkeakoulun ja Topinpuiston yritysten kanssa sekä 6Aika: Tulevaisuuden kiertotalouskeskukset -hankkeen tuella.
Vierailukeskus Kahmarin avoimet ovet ke 25.10. klo 15–18, Kuormakatu 17. Vierailukeskukseen pääsee kätevästi Fölin busseilla 14 ja 15. Pysäköintiopastus sekä kahvitarjoilu.
Kaarinan Autolasissa asiakaspalvelu kaiken keskiössä
Kokenutta osaamista autolasialalla – Kaarinan Autolasi palvelee asiakkaan arkea helpottaen Autolasiala on muuttunut valtavasti viimeisten vuosikymmenten aikana. Yksi muutoksen läheltä
Oletko sinä huolissasi läheisesi mielenterveydestä?
21 % turkulaisista on psyykkisesti merkittävästi kuormittuneita. Oletko sinä huolissasi läheisesi mielenterveydestä? Yli puolet suomalaisista saa elämänsä aikana mielenterveyden
8.3 ruusu kaikille naisille
Naistenpäivänä Teissä on voimaa,lämpöä ja viisautta. Te kannatte arkea,rakennatte huomistaja teette maailmastahieman paremman paikan. Hyvää naistenpäivää kaikille naisille. 🌷 _________________________________________________________________________________
Milloin kevät yleensä saapuu Turkuun?
Turku kuuluu Suomen alueisiin, joihin kevät saapuu yleensä hieman aikaisemmin kuin moneen muuhun osaan maata. Meren läheisyys ja leudompi
Pegasus tarjoilut kaikkiin juhliin
Pegasus Yrityscatering 2026 Klikkaa ylläolevaa linkkiä niin saat lisää tietoa
Star Image avasi monipuolisen valokuvaukseen, filmeihin ja kehystämiseen keskittyvän liikkeen Eerikinkadulle.
Star Image avasi Turkuun valokuvauksen erikoisliikkeen – filmien ja kehysten ystäville uusi kohtaamispaikka Eerikinkadulle Valokuvauksen kivijalkakulttuuri vahvistuu Turussa, kun