Föri kulkee taas, laiturit on reerattu!
Aurajoki jakaa Turun kahteen puoleen eli ”täl puol jokke” ja ”tois puol jokke”. Föri kuljettaa ihmisiä maksutta joen yli Tervahovinkadun (itäranta) ja Wechterinkujan välillä (länsiranta).
Joen ylitys Förillä kestää noin kaksi minuuttia. Se liikkuu lähtökohtaisesti ympäri vuoden seuraavia aikoja noudattaen:
- Kesäaikana klo 6.15 – 23.00 (1.5. – Turun päivä)
- Talviaikana klo 6.15 – 21.00
Faktoja föristä
Föri on lautan virallinen nimi. Nimi tulee joko ruotsin sanoista ”färja” tai englannin ”ferry” eli lautta. Sitä ennen siitä on käytetty virallisissa papereissa nimiä ”Wächtergrändens färja”, ”Aurajoen lautta” tai ”Jokilautta”. Mitään näistä nimistä ei ole koskaan maalattu aluksen kylkeen, mutta nykyään ohjaamon katolla lukee Föri.
Föri on valmistunut vuonna 1903 ja se otettiin käyttöön vuonna 1904. Se onkin Suomen vanhin jokapäiväisessä ammattiliikenteessä oleva kulkuneuvo. Föriin mahtuu kerrallaan maksimissaan 75 matkustajaa.
Kettinkivetoinen Föri toimii sähkömoottoreilla. Virta sähkömoottoreihin tulee akuista, jotka ladataan yöaikaan rantalatausasemassa Förin ollessa laiturissa. Alun perin Förissä oli höyrykone, joka dieselöitiin vuonna 1953. Dieselmoottorit vaihdettiin sähkömoottoreihin vuonna 2017. Föri on rakennettu Turussa Ab Vulcanin telakalla. Modernisoinnin on tehnyt turkulainen Mobimar Oy.
Ohjeet matkustajille
Älä lähre mihenkkäs ennenku föri on kii kaijas ja puami ylhäl.
Älä poistu föriltä ennen kuin se on kiinni laiturissa ja puomi on ylhäällä.
Förbjudet att stiga av färjan innan den lagt till och bommen är upplyft.
Murretekstin käännös: Turkuseura
Avainsanat: #talvi
Varsinais-Suomessa helatorstai oli myös merkki kevään taittumisesta kohti kesää.
Saaristossa veneet vesille Varsinais-Suomen saaristossa helatorstai merkitsi usein veneilykauden alkua. Talven jälkeen veneitä kunnostettiin ja ensimmäiset pidemmät kalastus- ja
Muista äitienpäivä!
Pieni muistutus meille miehille ja lapsille. Äitienpäivä ei kaipaa suuria juhlia tai ihmeellisiä lahjoja. Usein tärkeintä on, että muistetaan.
Startours 40 vuotta. Kaikki alkoi Ritvan Matkoista
Startours 40 vuotta – Ritva Anttilan elämäntyö matkailun parissa Raisiolainen matkatoimisto Star Tours Oy juhlii upeaa 40 vuoden taivaltaan. Tarina
Kauniin kevätpäivän kohteita Turun seudulla
Kauniina kevätpäivänä Turun seudulla nämä viisi toimivat hyvin: Kävely Aurajoen varrellaLähde vaikka Turun tuomiokirkolta kohti Turun linnaa. Keväällä jokiranta herää eloon:
🎉 Vappu Turussa – valmis päiväohjelma
🌅 Aamu (klo 9–11) – rauhallinen aloitus Aloita päivä rennosti, ettei vappu mene pelkäksi sähläykseksi. Käy kävelyllä Aurajoen rannassa Ota mukaan
Oleks liikkeel päässy 4