Pegasus-Hansasali huomio eläkeläiset
Pegasus-Hansasali sijaitsee Puutarhakadun linnanpuoleisessa päässä osoitteessa Puutarhakatu 45.
Pihalla on reilusti parkkitilaa ja valoisa sali sijaitsee rakennuksen ensimmäisessä kerroksessa.
Kellon lyödessä 12.30 marssin uteliaana sisään eläkeläislounaalle. Tapaan lounaalla hyväntuulisen Hans Kochin. Hans on käynyt useasti syömässä Hansasalissa ja kiittää aterian monipuolista ja hyvää laatua. Tänään tarjolla on muunmuassa haudutettua lohta. Salaattipöytä on runsas, ja toisena lounasvaihtoehtona onkin ainoastaan salaattipöytä, josta siitäkin saa itsensä kylläiseksi. Tämä on harvinainen paikka Turussa, missä huomioidaan juuri eläkeläiset. Lounaan hintakin on sopiva tasaraha 10€.
Hansasalin eläkeläislounas on myös yhteisöllinen paikka, jossa kokoonnutaan kaveriporukalla syömään sekä vaihtamaan kuulumiset.
Jälkiruualle tuskin löytyy tilaa herkkupöydän jälkeen. Vanukas ja kahvi kruunaavat kuitenkin lounaan.
Täytyy suositella kaikille todella hintansa “väärttiä” lounaspaikkaa.
Petu Hyrsky
Uutissi Turust
“Uutissi Turust” on positiivine Facebook-sivusto, jolla on jo yli 59 000 seuraajaa. Meijän FB tavotta kuukaures lähes puali miljoona ihmist, ja sitoutuneitten määrä kasva kova faartti. Huumori ja yhres tekemine on meill tärkkiöi asioi.
Turust.fi sivult sää voit lukke Uutissi Turust jutui ja muutaki kiva. Tutustu Turunalueen yrityksiin ja palveluihin.