Viikon turkulainen Ville Viitanen

Ville Viitasen juhlaseminaari Meri-Karinassa oli onnistunut tilaisuus. Se sai päivänsankarin ilmeen muikeaksi.

 

Viisikymppisellä Villellä on omat saappaat

Kun Ville Viitanen valittiin Lounais.-Suomen Syöpäyhdistyksen toimitusjohtajaksi, saattoi moni sanoa, että hän astui suuriin saappaisiin. Kunniatohtori Kari Ojalan panos ja työsarka tämän maamme suurimpiin alueellisiin kansalaisjärjestöihinn kuuluvan yhdistyksen johdossa oli niin massiivinen, että oli helppo ajatella, että Viitanen leimautuu ikuiseksi oppipojaksi. Viimeistään nyt, kun kymmenen vuotta tehtävässä ollut Viitanen juhlii 50-vuotispäiväänsä, hän on osoittanut, että hänellä on ihan omat saappaat. Syöpäyhdistyksen on oltava  muuttuvassa yhteiskunnallisessa tilanteessa altis muutoksille  ja siihen Ville on osoittanut valmiutta ja osaamista.

Ville Viitanen tuli ”Syöpikseen”  suoraan koulun penkiltä. Matkatoimisto Matkarin harjoittelijasta tuli kirjanpitäjä, jota johtaja Ojala pyysi pysymään tehtävässä vuoden  loppuun saakka. Ville lupasi ja vitsaili nyt 50-vuotisseminaarissaan, että se vain jäi sopimatta, minkä vuoden. Viitanen hankki työn ohella korkeakoulututkinnon, yleni talous-ja kiinteistöjohtajaksi ja lopulta toimitusjohtajaksi sen jälkeen, kun yhdistys oli Ojalan jälkeen epäonnisesti kokeillut  puolentoista vuoden ajan Tampereelta tullutta johtamiskulttuuria .

Sitoutumistaan tehtäväänsä Viitanen osoitti kauniisti myös pyytäessään, että häntä synttärilahjojen sijasta muistettaisiin kartuttamalla syöpälastenkerho Sykerön  kassaa. Toivomus toi Sykerön tilille komeat 15 000 euroa.

 

Viikon turkulainen Karri Salmi

Karri Salmi ennusti osakesäästäjien retkellä  Maarianhaminassa tulevaisuutta varovaisesti. Paljon riippuu siitä, onko tekoälymarkkina kuumennut liikaa. Alunperin rakeinen kuva on paranneltu

Lue lisää

Viikon turkulainen Jari Salonen

Kuvateksti: Jari Salonen esiintyi tiistaina Tiistaiseurassa. Jari Salonen pinkoo  Turkua maailmankartalle Paavo Niurmi oli ensimmäinen suomalainen supertähti. Hänen sanottiin juosseen

Lue lisää

Viikon turkulainen Eero Harkke

Kuvateksti: Eero Harkke. Tekoälyn vanhasta mustavalokuvasta parantelema otos. Harkken veljekset loivat legendan Jotkin tuotemertkit kasvavat elämää suuremmiksi ja niistä tulee

Lue lisää


Näytä kaikki yritykset