Viikon turkulainen Ville Viitanen

Ville Viitasen juhlaseminaari Meri-Karinassa oli onnistunut tilaisuus. Se sai päivänsankarin ilmeen muikeaksi.

 

Viisikymppisellä Villellä on omat saappaat

Kun Ville Viitanen valittiin Lounais.-Suomen Syöpäyhdistyksen toimitusjohtajaksi, saattoi moni sanoa, että hän astui suuriin saappaisiin. Kunniatohtori Kari Ojalan panos ja työsarka tämän maamme suurimpiin alueellisiin kansalaisjärjestöihinn kuuluvan yhdistyksen johdossa oli niin massiivinen, että oli helppo ajatella, että Viitanen leimautuu ikuiseksi oppipojaksi. Viimeistään nyt, kun kymmenen vuotta tehtävässä ollut Viitanen juhlii 50-vuotispäiväänsä, hän on osoittanut, että hänellä on ihan omat saappaat. Syöpäyhdistyksen on oltava  muuttuvassa yhteiskunnallisessa tilanteessa altis muutoksille  ja siihen Ville on osoittanut valmiutta ja osaamista.

Ville Viitanen tuli ”Syöpikseen”  suoraan koulun penkiltä. Matkatoimisto Matkarin harjoittelijasta tuli kirjanpitäjä, jota johtaja Ojala pyysi pysymään tehtävässä vuoden  loppuun saakka. Ville lupasi ja vitsaili nyt 50-vuotisseminaarissaan, että se vain jäi sopimatta, minkä vuoden. Viitanen hankki työn ohella korkeakoulututkinnon, yleni talous-ja kiinteistöjohtajaksi ja lopulta toimitusjohtajaksi sen jälkeen, kun yhdistys oli Ojalan jälkeen epäonnisesti kokeillut  puolentoista vuoden ajan Tampereelta tullutta johtamiskulttuuria .

Sitoutumistaan tehtäväänsä Viitanen osoitti kauniisti myös pyytäessään, että häntä synttärilahjojen sijasta muistettaisiin kartuttamalla syöpälastenkerho Sykerön  kassaa. Toivomus toi Sykerön tilille komeat 15 000 euroa.

 

Ulla Korpelan monta elämää

  Äskettäin vähän isompia syntäreitään juhlineella Ulla Korpelalla on ollut monipolvinen elämä. Kotiseutu on vaihdellut ympäri maata pohjamaalta Savoon, Karjalaan,

Lue lisää

Viikon turkulainen Jukka Hyönä

  Hyönä tietää,  mitä lukiessa tapahtuu Lukeminen saattaa tuntua tavanomaiselta toiminnalta, mutta kun sukeltaa hieman syvemmälle lukemisprosessiin, avautuu kiehtovia näköaloja.

Lue lisää

Viikon turkulainen Alisa Launonen

  Alisa on nopea, kestävä ja voimakas. Toistaiseksi nuorimmaksi Viikon turkulainen -sarjassa esitellyksi henkilöksi pääsee tällä viikolla naantalilainen. Pätevöitymisen turkulaiseksi

Lue lisää

Viikon turkulainen Sven Olof Hassel

  Hassel on peltipoliisien isä  Majakkarannan  kauniista kerrostaloasunnostaan katselee Pitkäsalmelle eläkeläispoliisi, jolla on kerrottavanaan tarina jos toinenkin. Komisario Sven Olof

Lue lisää


Näytä kaikki yritykset