Liston kuului katukuvaan
Paikallisessa lehdessä on taitettu peistä siitä, miten Turun ”uudella” kauppatorilla on rauhatonta. Kiveysten reunoilla notkuvat päihteiden käyttäjät koetaan häiritseviksi, jopa vaarallisiksikin. Huolta ei pidä vähätellä, mutta on hyvä muistaa sekin, että jonkin sortin laitapuolen kulkijat kuuluvat useimmissa kaupungeissa katukuvaan. Turussakin heitä on vuosien varrella riittänyt. Joistakin on tullut vähän niin kuin perheen jäseniä, tuttuja mustia lampaita.
Muutaman vuosikymmenen ajan yksi tällainen kaikkien tuttu Turussa oli Keijo Allan Hagert, joka kuoli vuonna 2013 Turun Sillankorvan ensisuojassa sydänkohtaukseen 63-vuotiaana.
Harva tiesi Keijon oikean nimen. Hänet tunnettiin Listonina. Patukkamaisessa olemuksessa oli jotain samaa kuin Sonny Listonissa, joka otti yhteen Cassius Clayn (sittemmin Muhammed Ali) kanssa 1960-luvun legendaarisissa raskaan sarjan matseissa. Nuorena Keijonkin kerrotaan harrastaneen nyrkkeilyä.
Liston oli Turussa ollessaan asunnoton örveltelijä, joka majaili milloin missäkin. Ulkoinen olemus vaihteli sen mukaan, mikä oli päihdekierteen syvyys. Tämän kirjoittaja muistaa suorastaan hätkähtäneensä, kun kerran kohtasi Listonin, joka oli selvin päin, tukka ja parta leikattuna, yllä vaalea kesäpuku.
Harmiahan Listonista oli paljon. Jos hän halusi lämpimämmän yösijan, hän saattoi heittää tiiliskiven läpi lähimmän näyteikkunan ja jäädä odottelemaan poliisin saapumista. Nämä kuskasivat vanhan tuttunsa tottuneesti Eerikinkadulle.
Niinkin kuulee joskus sanottavan, että onnekas hän, joka kauan muistetaan. Tämän sanonnan perusteella Liston olisi ollut poikkeuksellisen onnekas, sillä tavattoman moni muistaa hänet.
Viikon turkulainen Mikko Koivu

Mikko vahvistaa Koivujen dynastiaa Jos se onnistui Raipelle niin miksi se ei onnistuisi Mikollekin. Moni suomalainen huippujääkiekkoilija on uransa
Viikon turkulainen Piia Elo

Putin pilasi Piian urasuunnitelmat? Piia Elo on toiminut kolmen vuoden ajan Turun apulaispormestarina, mutta hänen näkyvyytensä julkisuudessa on ollut
Viikon turkulainen Mantu

Mantulla tulee tyrneä olo Marja-Leena Viljanen on yksi niistä turkulaisista, jonka kaikki tuntevat etunimeltä. Tässä tapauksessa lempinimeltä, joka on
Viikon turkulainen Juhani Airaksinen

Mister Pallolaajennus Sepelvaltimotauti oli ennen muinoin aika armoton tappaja, mutta nykyään vaivaa hoidetaan monin verroin tehokkaammin. Isot avosydänleikkaukset olivat
Viikon turkulainen Aarne Haahtela

Aarne perusti kelpo kerhon Eipä arvannut kuntoilusta innostunut ikämies Aarne Haahtela tuodessaan lenkkiporukkansa vuonna 1972 vastavalmistuneeseen Turun urheiluhalliin, että
Viikon turkulainen Eva Dziezic

Eva on Park Hotellin sielu Puolalanpuiston kupeessa nököttävässä viehättävässä jugendtalossa sijaitseva Park Hotel on pala Keski-Eurooppaa keskellä Turkua. Perhehotellin