Viikon turkulainen Juha Vikatmaa

 

Juffe oli uudenlainen porvari

Kokoomuksen vaalivoiton jälkitunnelmissa voidaan viikon turkulaiseksi nostaa henkilö, joka muokkasi porvaripuolueen julkikuvaa ja poliittista ohjelmaa nopeasti  50 vuotta sitten. Oikeustieteen tohtori Juha Vikatmaasta tuli lyhyen elämänsä aikana palvottu ja parjattu uudistaja, 1970-luvun kokoomusnuorten idoli ja kokonaisen poliittisen sukupolven symbolihahmo. Jotain tuosta uudistushengestä ehkä voidaan tunnistaa mahdollisen tulevan pääministerinkin puheista.  Vuosi sitten kuollut Ilkka Kanerva oli sanasta sanaan Vikatmaan opetuslapsi. Vikatmaan mielestä perinteiset kristillis-isänmaalliset aatteet eivät enää riittäneet, porvarienkin olisi tunnettava sosiaalista vastuuta heikommassa asemassa olevista ja  ympäristönsuojelusta ja ryhdyttävä aktiiviseksi ammattiyhdistysliikkeessä . Nämä ajatukset puolueen oikea laita vielä salli, mutta Vikatmaan kiihkeä into saada puolueelle presidentti Kekkosen hyväksyntä ja luottamuksellisten suhteiden luominen Neuvostoliitton edustajiin Suomessa oli liikaa Tuure Junnilalle ja kumppaneille. On ymmärrettävää, että vanha väki hirmustui, kun Vikatmaa uhosi, että puolueen on ajettava ”niin lujaa, että pxxxa putoaa rattailta”.

Vaalimainonnassaan Vikatmaa rikkoi perinteiset rajat. Hän pukeutui haalareihin ja ilmoitti, että hän edusti remonttimiehiä. Paljon myöhemmin tehty Sauli Niinistön ”Työväen presidentti” -kampanja ammensi vähän samasta ideasta.

Juha Vikatmaan elämä päättyi vuonna 1974 joulukuussa  traagisesti oman käden kautta vain 33-vuotiaana. Perintö kuitenkin on elänyt, myös näihin vaaleihin saakka.

Viikon turkulainen Kalervo Väänänen

  Saaristomeri pelastuu Väänäsen opein Turun yliopiston rehtorina  kymnmenvuotisen uran tehnyt Kalervo Väänänen ei ole jäänyt lepäämään laakereillaan eläköitymisensä jälkeen.

Lue lisää

Viikon turkulainen Arto Huhto

  Huhto huhtoo töissä ja airoissa Viime viikolla esiteltiin viikon turkulaisena laitapuolen kulkija, joka elämäsä aikana työllisti poliisia satoja pikkurikoksia

Lue lisää

Viikon turkulainen Liston

  Liston kuului katukuvaan Paikallisessa lehdessä on taitettu peistä siitä, miten Turun ”uudella” kauppatorilla on rauhatonta. Kiveysten reunoilla notkuvat päihteiden

Lue lisää

Viikon turkulainen Piia Elo

  Putin pilasi Piian urasuunnitelmat? Piia Elo on toiminut kolmen vuoden ajan Turun apulaispormestarina, mutta hänen näkyvyytensä julkisuudessa on ollut

Lue lisää


Näytä kaikki yritykset