Kuva: Heikki Junnila
Punarinta on värikäs, hyvin kaunis ja palleromainen pikkulintu. Sen palleromaista muotoa korostaa lyhyt pyrstö, jota se pitää usein koholla. Se hieman roikottaa istuessaan siipiään. Sillä on tummat ja suuret silmät, kuten yleensäkin hämärissä tiheiköissä elävillä lajeilla. Luonteeltaan punarinta on utelias. Se saattaa jopa hyppelehtiä sitä liikkumattomana tarkkailevan ihmisen jalkojen juureen.
Punarinnalla on pituutta 12,5 – 15 senttimetriä. Punarinnan otsa, leuka, kurkku, rinta ja osittain posketkin ovat lämpimän ruosteenpunaiset tai toisin saman ilmaisten oranssinpunaiset. Selkäpuolelta se on yhtenäisen harmaanruskea. Vatsa on valkea ja kupeet sekä rinnan ja kaulan sivut savunharmaat. Sukupuolet ovat samannäköiset.
Pesä on tavallisesti maassa kolossa tai kiven alla, kannon tai mättään kupeella, matalalla pensaassa tai risukasassa. Se voi olla myös rakennuksessa tai matalalla olevassa linnunpöntössä. Muninta alkaa toukokuussa. Munia 4–6, valkoisia ja ruskehtavapilkkuisia. Naaras hautoo 2 viikkoa. Poikaset lähtevät pesästä kaksiviikkoisina. Pesii tavallisesti kaksi kertaa kesässä, toinen pesue on juhannuksen tienoilla.
Punarinta on muuttolintu pohjoisessa ja idässä. Suomeen punarinnat saapuvat huhti-toukokuussa ja syysmuutto tapahtuu syys-lokakuussa. Suomessa pesivät punarinnat talvehtivat lähinnä Euroopan eteläosissa. Jotkin yksilöt yrittävät talvehtimista Suomessakin.
Punarinta käyttää ravinnokseen hyönteisiä ja maanpinnan pikkueläimiä sekä marjoja ja hedelmiä. Talvisin punarinta käy myös ruokintapaikoilla, joilla se syö maapähkinämursketta.
Lähde: Wp
Lahjakorttiarvonta Turkuaiheiset julisteet
LAHJAKORTTIARVONTA 79€ Osallistu Facebookissa allaolevan linkin kautta https://www.facebook.com/photo/?fbid=1353787129879090&set=a.659858589271951 Julistamo on Turkulainen suomalaisten design-julisteiden verkkokauppa, joka panostaa visuaaliseen laatuun ja tasokkaaseen
Kiitos teille
Kiitos, teille Aurajoen rannoilta asti soi kiitoksen hiljainen sävel. Teille, jotka rintamalla seisoitte, ja teille, lotat, jotka kannoitte maan sydäntä. Kylmässä,
Oleks liikkeel päässy osa2
Tärkiä venytellä kans ennenku lähte hölkkämä, ettei käy vanhanaikasesti 🙂
Turun Yrittäjien kunnianosoitus perinteisille käsityöaloille ja pienyrittäjille.
Kuvateksti: Vuoden 2025 Hantvärkkäri on Taidehuone Marian yrittäjä, taiteilija ja kehystäjä Maria Kajanki. Kuva: Essi Tuokko Turun Yrittäjät ry:n hallitus
5 syytä lähteä ulos tänään – ja mitä hyötyä ulkoilusta on
Joskus ulos lähteminen tuntuu vaikealta, vaikka tietää, että pieni happihyppely tekee hyvää. Tässä viisi syytä avata ovi jo tänään
Et sää mittän liikkeel lähtis?
Petri ja kumppanit liikkeellä. Santtu ja Ismo auttaa Petriä liikkeelle toimistotyöpöydän ääreltä 🙂