Turun kaupunkipyörät eli Föli-fillarit, tuttavallisemmin föllärit, saapuvat takaisin kaupunkiin ennen kesää. Uuden järjestelmän toimittaa tanskalainen Donkey Republic. Pyöriä tulee 700 kappaletta ja pyöräasemia noin 70, joten järjestelmä laajenee huomattavasti aikaisemmasta. Pyörät tulevat aikaisempaan tapaan osaksi Fölin palvelukokonaisuutta.
Föllärin saa käyttöönsä sovelluksella
Fölläreiden käytön hinta riippuu käytettävästä ajasta. Pyörien käyttöoikeus sisältyy myös Fölin kausikortteihin. Pyörät ovat 7-vaihteisia käsijarrullisia ja alumiinirunkoisia polkupyöriä. Pyörien elektroninen rengaslukko avataan ja suljetaan älypuhelinsovelluksella, josta näkee myös vuokraukseen liittyvät tiedot.
-Vanhassa kaupunkipyöräjärjestelmässä asiakkaan piti kirjautua järjestelmän käyttäjäksi nettipalvelussa, jotta sai otettua pyörän käyttöönsä. Siitä oli vaivaa ja se oletettavasti nosti kynnystä kokeilla palvelua. Tämä, että föllärin saa käyttöönsä sovelluksella, on iso parannus entiseen ja uskon sen houkuttelevan uusia käyttäjiä kokeilemaan kaupunkipyöriä, iloitsee liikennepalvelupäällikkö Risto Peltonen.
Uusi kaupunkipyöräjärjestelmä sisältää sekä telineellisiä että virtuaalisia asemia. Turun keskusta-alueella asemaverkosto perustuu telineellisiin asemiin, ja keskustan ulkopuolella asemilla ei ole välttämättä mitään fyysisiä rakenteita vaan asemien sijainnin voi tarkistaa sovelluksesta.
Föllärikausi jatkuu lokakuulle
Föllärit saapuvat katukuvaan alustavasti touko-kesäkuun vaihteessa ja kaupunkipyöräilykausi kestää lokakuun loppuun asti. Muina vuosina kausi alkaa 1.4. ja loppuu 31.10. Turun kaupungilla on optio myös talvikaudesta, mutta sitä ei toistaiseksi käytetä.
Turun aiempi kaupunkipyöräpalvelu päättyi 30.9.2021. Päättymisen syynä olivat läpi sopimuskauden jatkuneet tekniset haasteet, joille ei ole löydetty ratkaisua. Järjestelmä myös osoittautui riittämättömän pieneksi. Uuden järjestelmän kilpailutus järjestettiin syksyllä 2021. Kaupunkiympäristölautakunta päätti asiasta 9.11.2021. Palveluntuottaja valittiin avoimella hankintamenettelyllä, jossa Donkey Republic oli ainoa tarjouksen tehnyt toimija. Sopimus on voimassa neljä vuotta.
Jokainen fölläri saa oman nimen
Fölläreitä on yhteensä 700 ja jokainen saa oman, uniikin nimen. Nimi lukee pyörän rungossa. Nyt jokaisella on mahdollisuus vaikuttaa pyörien nimeämiseen, sillä Föli ottaa vastaan nimiehdotuksia 3.4. saakka osoitteessa föli.fi/nimiföllärille. Haluaisitko sinä pyöräillä töihin föllärikaimallasi?
Lisätietoja:
- Liikennepalvelupäällikkö Risto Peltonen, risto.peltonen@turku.fi, puh. 0407422617
- Föli.fi/fillarit
- Föli.fi/nimiföllärille
Avainsanat: #kesä #syksy #talvi
Turun Yrittäjien kunnianosoitus perinteisille käsityöaloille ja pienyrittäjille.
Kuvateksti: Vuoden 2025 Hantvärkkäri on Taidehuone Marian yrittäjä, taiteilija ja kehystäjä Maria Kajanki. Kuva: Essi Tuokko Turun Yrittäjät ry:n hallitus
5 syytä lähteä ulos tänään – ja mitä hyötyä ulkoilusta on
Joskus ulos lähteminen tuntuu vaikealta, vaikka tietää, että pieni happihyppely tekee hyvää. Tässä viisi syytä avata ovi jo tänään
Et sää mittän liikkeel lähtis?
Petri ja kumppanit liikkeellä. Santtu ja Ismo auttaa Petriä liikkeelle toimistotyöpöydän ääreltä 🙂
Maukas arvonta kahdelle, vaikka Isälle!
Osallistu arvontaan. Voittaja arvotaan perjantai-iltana https://www.facebook.com/uutissiturust/
Valon loisteessa on lupaus siitä, että mikään ei katoa kokonaan – rakkaus jää.
PyhäinpäiväKun ilta hämärtyy ja kynttilät syttyvät haudoille, hautausmaat muuttuvat valomeriksi. Pyhäinpäivänä muistellaan niitä, jotka ovat kulkeneet meitä ennen –
Voita brunssi kahdelle
Klikkaa ja osallistu https://www.facebook.com/photo/?fbid=1308698951054575&set=a.659858589271951