Tapani tuntee leffat
Kun suuret ikäluokat neljä vuosikymmentä sitten lukivat elokuva-arvosteluja Turun Sanomista, he etsivät sellaisa filmejä, joille Tapani Maskula oli antanut vain yhden tähden. Se oli kuulemma varma merkki siitä, että kyseessä oli katsomsen arvoinen raina.
Vitsi on vanhentunut mutta kertoo siitä, että niin sanotun suuren yleisön maku ja elokuvaa taiteena ymmärtävän kriitikon näkemys eivät ollenlaan aina kohtaa. Tapani Maskulalta ei Uunolle eikä Jameds Bondille tähtiä herunut, mutta kansa täytti katsomot.
Vuonna 1941 syntyneen Tapani Maskulan laajaa perehtyneisyyttä elokuvaan ei kukaan tohdi kiistää. Hän on yksi Suomen pitkäaikaisimmista elokuvakriitikoista, ja kirjoittanut eloukuvista yhtäjaksoisesti vuodesta 1960 asti. Maskula jäi eläkkeelle 2013 mutta vieläkin hänen arvioitaan vilahtaa muun muassa twitterissä eli Äksässä. Maskulan nuoruuteen kuului Turun elokuvakerho, jonka johtokuntaan hän pääsi jo 16 -vuotiaana. Hän toimi myös Lähikuva-lehden toimittajana ja elokuvakerhojen liiton Projektio-lehden päätoimittajana. Ihan ensimmäiset elokuvansa Nummenpakan poika näki näki 1950-luvulla T-talolla, jonka leffatarjonta koostui pääosin neuvostoliittolaisista elokuvista. Muutto keskustaan laajensi tajuntaa, mikä merkitsi elokuvahullulle pojalle miltei taivaaseen pääsyä: Humalistonkadun Kalevassa ja Forum-korttelin paikalla olleessa Rialtossa pyöri non-stoppeja.
Viikon turkulainen – Miro Varjonen
Miro Varjonen hylkäsi bensankäryn Turkulaisen moottoriurheilun historiassa on monia isoja tähtiä Rauno Aaltosesta Jarno Saariseen. Uusia mestareita syntyy, kun
Ulla Korpelan monta elämää
Äskettäin vähän isompia syntäreitään juhlineella Ulla Korpelalla on ollut monipolvinen elämä. Kotiseutu on vaihdellut ympäri maata pohjamaalta Savoon, Karjalaan,
Viikon turkulainen Rauno Ruoho
Kuvateksti: Rauno Ruoho ja Seela Merikoski painavat pitkää päivää. Kuva: Nova Talent Rane tuntee suuruuden ekonomian Kapinavuonna 1918 perustivat Kaarlo
Ehkä tämä on sinun kesäsi. Tervetuloa Pitkäkarille
Teksti: Petri Hyrsky Haaveiletko veneilystä Turun saaristossa, kaipaatko rentoa sunnuntaitekemistä merellisissä maisemissa vai haluatko vain tulla nauttimaan hyvästä ruoasta ja
Mitä Varsinais-Suomessa tapahtui 50 vuotta sitten?
Kesällä 1976 Varsinais-Suomi eli vahvaa kasvun aikaa. Telakat kävivät kuumina ja kesä tarkoitti markkinoita, tanssilavoja sekä saariston vilkkainta matkailukautta.
Viikon turkulainen Jukka Hyönä
Hyönä tietää, mitä lukiessa tapahtuu Lukeminen saattaa tuntua tavanomaiselta toiminnalta, mutta kun sukeltaa hieman syvemmälle lukemisprosessiin, avautuu kiehtovia näköaloja.