Riku lukee luonnossa
Jos olette joskus samoillut Aurajokirannan metsissä, Halisten yläpuolella olevalla Virnamäen katajia kasvavalla rinteellä, ja nähneet siellä kannolla istuvan, kirjaa lukevan miehen, olette luultavasti törmänneet Riku Korhoseen.
Riku on moneen kertaan palkittu turkulaiskirjailija. Hänen hylllyssään on muun muassa Lääkäriromaanilla vuonna 2010 ensimmäisenä suomalaisena saatu Euroopan unonin kirjallisuuspalkinto. Finlandia -ehdokkuuskin vuodelta 2016 on vyöllä.
Ilpoisten lähiössä vuonna 1972 syntynyt ja lapsuutensa viettänyt, luonnossa viihtyvä Korhonen on kertonut, että Virnamäen kesäpäivinä kuumankeltaisena hehkuva maisema on ollut merkityksellinen paikka, siellä luetut kirjat ovat jääneet merkillisellä tavalla voimakkaammin mieleen kuin monet muut teokset.
Kirjailijaksi tullakseen ei tarvitse olla kokenut onnetonta lapsuutta eikä viinan ja huumeiden kanssa tuhraaminen ole eduksi, vaikka moni taiteilijanalku nuorena niin luulee. Tuohon harhaan Rikukin kertoo sortuneensa, mutta keski-iän alkaessa häämöttää saaneensa itseään niskasta kiinni. Kirjallisuuden ystävät toivovat, että ote edelleen pitää ja ansiokkaaseen romaanisarjaan ilmestyy uusia helmiä lähiaikoina.
Kuva: WSOY
Avainsanat: #kesä
Kesäinen lauantai – tekemistä ja elämyksiä 13.6.
Kesäpäivän paras ohjelma voi olla yksinkertainen Kaikkeen ei tarvitse ostaa lippua tai suunnitella tarkkaa aikataulua. Joskus paras kesäpäivä syntyy
Viikon turkulainen Mika Lamppu
Mika on sivistynyt pillimies Jalkapallon ystäville on alkamassa yövalvontakuukausi, kun Amerikassa pelattavat MM-kisat tällä viikolla käynnistyvät. Sitä ei tiedä,
Ensin uni, sitten unelmat – Maslow’n tarvehierarkia hyvinvoinnin perustana
https://www.facebook.com/photo?fbid=122101403739353090&set=a.122094165771353090
Viikon turkulainen Kalevi Rothberg
Kalevi Rothberg (vas.), Erkki Välilä, Jorma Saarinen, Kurt Nordanberg, Anneli Saaristo ja Reino Kotaviita keikalla Turun linnassa vuonna 1980. Kalevi
Viikon turkulainen Ilkka Joukanen
Joukanen on viihtynyt joella, ilmassa ja Puutorilla Ilkka Joukanen on ollut ravintola-alalla pian viisi vuosikymmentä ja niistä kolme yrtittäjänä.
Viikoin turkulainen Olli Järvenkylä
Olli samoili Aurajoella 30 vuotta Suomen saloilla retkeillyt luontomies, eräopas ja tietokirjailija Olli Järvenkylä on lähtöisin Järvenpäästä, mutta asettunut