LENKILLÄ MIETITTYÄ ministeri Seppo Kääriäinen

 

Markun kone  on taas laulanut. Nyt on ilmestynyt aforismikirja yhdessä ministeri Seppo Kääriäisen kanssa. Alla esittelyä. Jos tulee mieleen, että olisipa kiva saada tuo opus, niin  sitä voi tilata erikoishintaan suoraan Markulta siten, että se  tulee kirjeessä kotiisi saakka hintaan 25 e sis. alvin ja postimaksun.

Tilata voi lähettämällä s-postia osoitteeseen markku.heikkila@puutorinvessa.fi tai lähettämällä viestiä numeroon 0405226426.. Maksulappu seuraa kirjan välissä.

 

LENKILLÄ MIETITTYÄ

Kävellessäsi mietiskelet, vaikka et sitä aina huomaakaan. Siispä kävelen.

Ministeri Seppo Kääriäinen on yli puoluerajojen arvostettu valtiomies, moninkertainen valtioneuvostoon jäsen ja kansanedustaja 32 vuoden ajan. Hän jätti eduskunnan vuonna 2019.

Iisalmen Kirmun kylässä asuvan Kääriäisen päivärutiineihin kuuluu tunnin aamulenkki kotimaisemissa. Kymmenen vuoden ajan hän on ottanut tavakseen kiteyttää lenkeillä mietittyjä ajatuksiaan viestipalvelu Twitteriin, nykyiseen X:ään, jossa hänellä on tätä nykyä yli 20 tuhatta seuraajaa. Mietelmissä käsitellään ihmisenä olemista, politiikkaa, luontosuhdetta, moraalia ja muita filosofisia kysymyksiä.

Tässä teoksessa esitellään valikoima osuvimpia Lenkillä mietittyä -ajatelmia aiheittain ryhmiteltynä ja Kääriäisen kirjoittamilla johdannoilla ryyditettynä. Kypsään ikään ehtineen veteraanin viisaus ja savolaisen luonnon rauha seurustelevat pohdinnoissa koskettavasti.

Avainsanat: #politiikka

Viikon luontokuva -Käki

Kuva: Heikki Junnila Käki elää kaikenlaisissa metsissä, viljelysalueilla, vuoristomaisemissa ja rannikon nummilla. Sitä esiintyy myös tunturikoivikoissa sekä peltojen ja soiden

Lue lisää

Muista äitienpäivä!

  Pieni muistutus meille miehille ja lapsille. Äitienpäivä ei kaipaa suuria juhlia tai ihmeellisiä lahjoja. Usein tärkeintä on, että muistetaan.

Lue lisää


Näytä kaikki yritykset